Huidige taken Per 1 januari 1992 werden de taken van de be waarders - vanaf die datum geheten: bewaar ders van het kadaster en de openbare registers - voornamelijk geregeld door de Kadasterwet. In 1996 werd de functie van bewaarder gecon centreerd bij het hoofdkantoor van het Kadas ter te Apeldoorn. De combinatie van de functie van bewaarder en chef van het personeel van een bewaring werd toen verbroken. De Vereniging van Hypotheekbewaarders Oprichting en doel Op 6 april 1874 werd deze opgericht. Eervol ontslagen bewaarders konden buitengewoon lid worden. Men kon slechts lid worden op uit nodiging van het bestuur. Het doel van de ver eniging was: "het bevorderen ener goede hypo thecaire wetgeving en ener deugdelijke hypothecaire, kadastrale en scheepsboek- houding en het behartigen van de belangen der leden, mede door bevordering van de collegi ale omgang". In de loop der tijd heeft men o.a. adviezen uitgebracht aan de Koningin of de Minister over de vernieuwing van hypotheken, mogelijke afschaffing van de beëdigd klerk, wetsvoorstellen betreffende het vak gebied, de reorganisatie van het Ka daster en de benoeming van land meters tot hypotheekbewaarder. Bewaarder G.D.L. Graafland te Brielle bedankte in 1897 als lid, om dat hij zich daar niet langer thuis- voelde, aangezien zijn voorstel geen steun ontving "om van ons over vloedig kassaldo jaarlijks zeker be drag af te zonderen tot ondersteu ning onzer klerken in buitengewone gevallen en van hunne weduwen en weezen". Ook anderen bedankten, zij het om andere reden: N.G. van Hasselt te 's-Hertogenbosch, G.J. Lijsen te Breda, A.J.W. Roest te Brielle, A. Tepper te Groningen en J.G. Veenenbos te Heerenveen. Bezwaren tegen benoeming van landmeters tot bewaarder a. Toen oud-minister Bertling van Financiën in 1914 werd benoemd tot hypotheekbewaarder te Amsterdam waren en kele bewaarders daar boos over. Maar toen landmeter J.A. Groeneveld in 1915 benoemd werd tot bewaarder in Winschoten en landme ter M.A. Hollestelle in 1917 tot bewaarder in Appingedam, wekte dat de woede van véle bewaarders op. De omvangrijke corresponden tie daarover in het archief van de Vereniging van Hypotheekbewaarders maakt duidelijk dat men via statutenwijziging het lidmaatschap onmogelijk wilde maken van aldus benoemde bewaarders. Men zag achter deze benoemingen de hand van Minister Treub, die de landmeters goed gezind was. Men verzocht de Directeuren van Hypotheekbanken om bij de Minister te protesteren tegen de benoemingen. Overigens waren er in de verhouding bewaarder - land meter al vaak spanningen. Zo hadden de be waarders zich in 1880 tot de Minister gewend omdat zij bepaalde toezichthoudende taken van de Ingenieur-Verificateur (de chef van een groep landmeters) als zeer onaangenaam had den ervaren. De bewaarders hadden het gevoel op die manier ondergeschikt te worden aan de landmeters. Zij wezen de Minister op hun posi tie als volgt: "Zoowel hier te lande als in Frankrijk en België werden toch de bewaar- De volgende 19 landmeters werden tot hypotheek bewaarder benoemd (naam, standplaats, jaar): K.J. Bes, Zwolle, 1925 mr. J. Best, Almelo, 1929 A.F. van Beurden, Amersfoort, 1920 A. Bevers, Roermond, 1876 (was Ingenieur-Verificateur) A. Buning, Alkmaar, 1927 J.A. Groeneveld, Winschoten, 1915 H.P. de Haan, Amersfoort, 1919 (was Ingenieur-Verificateur) W.J. de Haan, Gorinchem, 1921 M.A. Hollestelle, Appingedam, 1917 mr. H. Iwema, Leeuwarden, 1926 J.H. Jonas, Zutphen, 1933 C.J. Kluvers, Nijmegen, 1936 J.A. Kramer, Hoorn, 1930 H.H. Kreeftenberg, Almelo, 1923 W. van Riessen, Hoorn, 1938 A. Tepper, Alkmaar, 1940 mr. G.K. Vos, Alkmaar, 1932 R.A. de Wal, Rotterdam, 1920 J.J.W. van Wiechen, Alkmaar, 1928 103

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 9