Figuur 7 is een voorbeeld waarbij de werkelijk heid nog meer is losgelaten en er als het ware met de data gespeeld wordt om bepaalde as pecten te verduidelijken. Het gaat hierbij om de relatie tijd en geografie. De figuur bestaat uit drie sets van tijds- en locatielijnen. In de bo venste figuur, getiteld "tijd en geografie", is de tijdslijn van de veldtocht weergegeven met daaronder de kaart van Minard, maar hierbij is de terugtocht als het ware omgevouwen en in het verlengde van de tocht naar Moskou gelegd om zo parallel te liggen aan de tijdslijn. De verbinding tussen beide wordt gevormd door lijnen die bepaalde lokatie op de kaart en op de tijdslijn weergeven (bijvoorbeeld Borodino en Berezina). De lijnen springen als het ware van links naar rechts of omgekeerd. Dit heeft alles te maken met hoe vlot de campagne verliep. In de tweede set, "van tijd naar geografie" zijn de verbindingslijnen verticaal gehouden en is daardoor de geografie vervormd. De grijze stukken op de tijdslijn geven periodes weer waarin Napoleon op één plaats bleef (bijvoor beeld in Vilnius). In de kaart leidt dit tot een uitgetrokken geografie. In de derde set, "van geografie naar tijd", gebeurt het omgekeerde. De geografie is het uitgangspunt en blijft 'cor rect' weergeven en de tijdslijn wordt aangepast. Een in elkaar gedrukte tijdslijn betekent geen of langzame beweging, terwijl een uitgetrok ken tijdslijn een snelle beweging representeert (bekijk bijvoorbeeld de maand augustus). Voor meer informatie zie Kraak et al. (2014). Slot In dit korte artikel is de samenloop van onder- zoeksinteresse, persoonlijke geschiedenissen en de beste kaart ooit gemaakt geschetst. Ove rigens kun je eigenlijk niet spreken van de bes te kaart ooit, want een kaart wordt gemaakt met het doel voor ogen bepaalde vragen te be antwoorden. Minards kaart is zeker de beste als het gaat om de context van de dramatiek van de veldtocht, maar er zijn (vele) andere invalshoeken mogelijk die ander aspecten van de gegevens belichten en dus andere vragen kunnen beantwoorden. Daarvan heb ik een aantal voorbeelden gegeven. Daarom, probeer bij het bestuderen van een kaart te bedenken waarvoor de kaart bedoeld was, zodat je de waarde van het product kunt inschatten en ook gebruiken voor het juiste doel. Uiteraard kan een kaart ook altijd gewoon mooi zijn. Literatuur Caquard, S. (2013). 'Cartography I - Mapping narrative cartography', Progress in Human Geography, 37, pp. 135-144 Caquard, S. and W Cartwright (2014) Carto graphy and Narratives Narrative Cartograp hy: From Mapping Stories to the Narrative of Maps and Mapping .The Cartographic Jour nal vol. 51 no. 2 pp. 101-106 Funkhouser, H.G., Historical Development of the Graphical Representation of Statistical Data. Osiris, 1937. vol 3, pp. 269-404 Funnekotter, B., De hel van 1812 - Nederlan ders met Napoleon op veldtocht naar Rus land. 2015, Amsterdam: Prometheus Kraak, M.J., B. Köbben, and Y. Tong, (2014) Integrated Time and Distance Line Carto- gram: a Schematic Approach to Understand the Narrative of Movements. Cartographic Perspectives, no. 77, p. 35-44 Kraak, M.J. (2014) Mapping Time. Redlands: ESRI Press Lieven, D. Rusland tegen Napoleon - De strijd om europa (1807-1814). Houten: Spec trum Palsky, G., (1998) Origines et évolution de la Cartographie Thématique (XVIIe-XIXe siè- cles). Revista da Faculdade de Letras - Geo- grafia I série, vol.14: p. 39-60 Robinson, A.H., The thematic maps of Char les Joseph Minard. Imago Mundi, 1967. vol 21: p. 95-108 Robinson, A.H., Early Thematic Mapping in the History of Cartography. 1982, Chicago: University of Chicago Press Tufte, E.R., The visual display of quantitative information. 1983, Cheshire, Conn.: Graphics Press Wilkinson, L., The grammar of graphics. 1999, New York: Springer Zamoyski, A., Napoleons fatale veldtocht naar Moskou. 2004, Amsterdam: Balans 139

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 13