Kanaalweg 4 op Open Monumentendag en in Museumnacht 'Rondleidingen door de leden van 'De Hol landse Cirkel' (houden zich bezig met het be houd van geodetisch erfgoed).' (Delfts Monumentendagboekje) 'Ik kom nu aan 482 volwassen en 49 kinderen, daar zit ongetwijfeld enige ruis in, dus heb ik opgegeven aan de organisatie 480 en 50 =530 personen.' (Wim van Beusekom) In de Museumnacht van 6 november zijn er 47 bezoekers geweest. (Joop Gravesteijn) Publiek succes: www.topotijdreis.nl Om 200 jaar topografie te vieren is deze tijd- reis-app gemaakt. Ontdek met de app 200 jaar aan topografische gegevens van Nederland! 24 september gelanceerd bij de GIS-conferentie van ESRI. Voor de collectie van kaarten in deze app zijn meerdere historische kaartscha- len gebruikt. De collectie beslaat de periode 1815-2015 en bevat meerdere edities van de volgende kaartseries: Kleinschalig: Postroutekaart 1810, Algemene Kaart Nederland en Gemeentekaart; Semi-kleinschalig: Kraijenhoffkaart; Midschalig: Topografische Militaire Kaart, RD050 (1:50.000); Grootschalig: Bonnebladen en RD025 (1:25.000). (Richard Witmer) PS. Geo-Info 2015-5 bevat een boeiende be spreking in de rubriek Open Kaart: slechts hun kop '200 jaar topografische kaarten online' kan verwarrend zijn. Grootmoeder van Maarten 't Hart: ,Nou goed, die Teunis de Winter, mijn vader dus, had zich door zelfstudie opgewerkt van landarbeider tot landmeter, en kreeg een baantje in Hoek van Holland bij Rijkswater staat, en in die hoedanigheid heeft hij over land en over de duinen de hele Nieuwe Water weg uitgemeten.' (Maarten 't Hart, Magdalena, Amsterdam 2015, p. 12) Vader van lexicograaf Jan H. van Dale 'Nadat hij in 1831 had deelgenomen aan de Tiendaagse Veldtocht tegen de opstandige Bel gen werkte hij (pa dus, red. DHC) nog een tijd je als landmeter, maar omdat dit vermoedelijk geen regelmatig inkomen opleverde, meldde hij zich aan bij de marine. Toen hij op een oorlogsschip voor de kust van Java aan een ziekte overleed, was Jan bijna tien jaar oud.' (Rob Hartmans, De echte Van Dale, in: Historisch Nieuwsblad, sept. 2015) 'Kadastraal middelpunt'? 'De Onze Lieve Vrouwetoren, die ook wel de Lange Jan wordt genoemd, staat precies op het kadastaal middelpunt van Nederland.' (PCOB-bestuurslid Koen Padding over Amersfoort in: 'Perspectief', september 2015) Landmeten op Catawiki Begin augustus werd geveild een koper gravure van de Boven-Rijn met rechtsboven in een fraai kadertje de uitleg van de kaart. ('...op last van den Inspr. Genl. Brunings, samen gesteld door my ondergesz. Landmr. by het werk der Rivieren in Holland. J. Engelman') Ook inzet met 'Aftekening der doorgraving van den schut-dam in den nieuwen Yssel- mond'. Verschenen in "Kaartboek van het Bylandsch Kanaal", uitgegeven in 1797. Jacob Engelman uit toen Bloemendaal werd op 25 juli 1781 geadmitteerd door het Hof van Holland (cf Muller en Zandvliet). Het volgende kavelnummer was een kopergravure met de monding van het Pannerdensch Kanaal van 149 Fragment met landmeter Engelman uit "Kaartboek van het Bylandsch Kanaal", 1797 www.veiling.catawiki.nl)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 23