laatstelijk de zilverfamilie Begeer. In een uit gave 'Beleef Zuid-Holland' voorafgaand aan Open Monumentendag 2015 deed een artikel het dunnetjes over. De 'pittige tante' Rudolpha Begeer (1914-2009) hield volgens beide publi caties Rijksweg N11-West over haar terrein tegen. 'De rood-witte markeerpalen van Rijks waterstaat stonden op een gegeven moment al in de tuin. Toch lukte het haar een andere route af te dwingen. In het nieuwe plan zou de weg net buiten haar terrein komen te liggen', aldus 'Beleef Zuid-Holland'. (Adri den Boer) Herinneringen van een oud-waterstater 'Een van de meetleiders bleek meer kilo meters met zijn landrover af te leggen voor het controleren van het strandraaienstelsel, dan dat er daadwerkelijk gemeten werd. Het toegeven aan de oerdrift van de jutter was kennelijk sterker dan het rijksbelang dat tot zuinigheid noodde. Voortschrijdende techniek in de vorm van luchtfotogrammetrie achterhaalde uitein delijk de strandwaterpassingen. Na jarenlange strijd over de nauwkeurigheid van dit nieuwe fenomeen werden de opnamen via de paspun- ten op de kilometerpalen geaccepteerd.' (Louis van Schaik, in: VORbericht 2016-1) Vliegschijf en 50plusser 'Marianne 2: Vanochtend tijdens een wande ling zag ik deze schijf op de grond. Het lag in een buitengebied bij Zwolle. Was gemarkeerd d.m.v. 3 gele stokken. Wordt dit gebruikt bij luchtfoto's? Wie weet het? Jorco 1: Ik denk dat het een grap is, het ziet er zo primitief uit. Maar wie weet? Gronings aapje: Vliegschijf voor het (is al raar) Rijkswaterstaat??? Wel leuk dat je zoiets tegenkomt. Langetinus: Je zou er zo achter kunnen komen als je Rijkswaterstaat belt. Maar ik denk zelf dat het een grap is. Johan: Direct na de ondertekening is begonnen met een aantal voorbereidende werkzaamhe den, waaronder het inmeten van paspunten. Paspunten, ook wel vliegschijven genoemd, worden gebruikt voor het positioneren van luchtfoto's in het RD-stelsel.' (www.50plusser.nl, 20 november 2008, op nieuw te publiceren in VORbericht 2016-1) Kraijenhoff tussen de Van Gogh's Zes gerenommeerde musea vroegen hun be zoekers in de winter van 2014 een tentoonstel ling samen te stellen uit hun keuze van 300 werken die niet vaak te zien zijn met daarbij een aansprekende toelichting. Het Museum Kröller-Müller in het Nationaal Park de Hoge Veluwe was een van de plaatsen waar de selec tie samengesteld door Parcival Bessems deze zomer tentoongesteld werd. In zijn toelichting bij twaalf objecten uit de periode 1813-1940, zijn "Tweede Gouden Eeuw", vermeldt hij dat 'Architectuur, wetenschapen economie tot gro te bloei kwamen. De periode valt samen met het begin van het Koninkrijk der Nederlanden én de Industriële Revolutie.' Eén van de objec ten die hij uitkoos uit de collectie van het Mu seum Twentse Welle in Enschede is de be schrijving en kaart van het driehoeksnet van Kraijenhoff en zo kwam deze terecht "tussen" de Van Gogh's. Als toelichting wordt vermeld: 'Kaart, tot stand gekomen met driehoeks- 153 RWS-vliegschijf in Zwolle in 2008 www. 50plusser. nl Boek en kaart met daarin beschreven de resultaten van driehoeksmetingen in Nederland uit 1815 in Museum Kröller-Müller (foto Chris Nelis)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 27