metingen: Précis Historique des Opération Géodésiques et Astronomique faites en Hollande. Boek en kaart met daarin beschreven de resul taten van driehoeksmetingen in Nederland. 1815. Krayenhoff (1758-1840) was militair, waterbouwkundige, cartograaf en kortstondig Minister van Oorlog in de Franse tijd. Hij was betrokken bij de oprichting van het Topogra fisch Bureau. Deze bracht voor het eerst, door middel van driehoeksmeting Nederland gede tailleerd in kaart.' Ook Museum Boerhave had een aantal stukken geleverd voor de keuzecollectie, waaronder een Hollandse cirkel met kijker gemaakt door Ja cob Hendrik Onderdewijngaart Canzius en een 19e-eeuwse landkijker, gemaakt door de Delft- se instrumentmakerij PJ. Kipp Zonen, J.W. Giltay, opvolger. Meer op www.mixmatchmuseum.nl. (Chris Nelis) Nog een museale meetketting Museum De Koperen Knop in Hardinxveld- Giessendam bestond in 2014 25 jaar en gaf toen een boekje uit met de dankbaar-Alblasser- waardse titel 'Omzien in verwondering'. Slechts een kleine selectie van de verzamelde objecten werd daarin beschreven en nog min der werd afgebeeld. Dat gold beide wel voor een meetketting. Het boekje van Dick de Jong: 'Voor het opmeten van grote oppervlakten, bijvoorbeeld een stuk land, maakte men vroe ger gebruik van een meetkoord. Maar al snel bleek dat dit niet echt nauwkeurig werkte. Daarom kwam er rond 1530 meetkettingen in gebruik. Die waren meestal tien of twintig me ter. Deze ketting bestaat uit een aantal delen, die aan de uiteinden, de schalmen, zijn voor zien van ogen. Die worden door ringen onder ling verbonden. De onderlinge afstand tussen het midden van die ringen is precies 50 cm. Bij elke meter zijn die ringen van koper en bij elke halve meter van ijzer. Op de afstand van vijf meter zijn de ringen groter en hebben ook een afwijkende vorm. Bij een meetketting hoorde één of meer stallen meetpennen, om aan te geven tot hoever men had gemeten. Meetket- tingen zijn tot rond 1900 in gebruik geweest.' (Redactie DHC) Maison du Géomêtre Huis van de Landmeter House of the F trope an Surveyor and Geolnformation Maison du géomêtre in Brussel 'Midden in het hartje van Brussel ligt een prachtig oud herenhuis met op de voordeur een nog mooiere gegraveerde koperen plaat met de titel: Huis van de Landmeter (drietalig, red. DHC). In deze zeer toepasselijke omgeving vond op 17 september de afsluiting van het GEO Skills Project plaats. Het GEO Skills+ project is een initiatief van de Stichting Arbeidsmarkt GEO.' (e-nieuwsbrief SAGEO 3 oktober 2015) Franse cd: La maison du géomêtre 'Gilbert Gandil Wladyslaw Znorko rare cd la maison du geometre' voor maar 29,99! (www.ebay.fr, oktober 2015) N.B. Auteur en theaterdirecteur Wladyslaw Znorko leefde van 1958-2013 en dit stuk is van 1991. Gilbert Gandil is een gitarist. 154 v Naamplaat Huis van de Landmeter te Brussel (e-nieuwsbrief SAGEO 3 oktober 2015) Cd La maison du géomêtre 29,99 (www.ebay.fr)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 28