Het Historisch Centrum Leeuwarden pakt uit met de tentoonstelling Johann Hermann Knoop (ca. 1700-1768). Verlicht allesweter en hovenier van prinses Maria Louise. De prinses liet Knoop in 1732 vanuit het Duitse Kassel naar Leeuwarden komen. Knoop had in Kassel de kneepjes van het vak geleerd van zijn vader die als hovenier werkzaam was aan het hof van Ma ria Louise's vader Karel, de landgraaf van Hes- sen-Kassel. In Leeuwarden was Knoop verant woordelijk voor de inrichting en het onderhoud van de tuinen van Mariënburg, het buitenver blijf van Maria Louise vlak buiten Leeuwarden. Ook werkte Knoop aan de Prinsentuin. Volgens de overlevering werd Knoop in 1749 door Maria Louise ontslagen wegens drankzucht. Hij ver diende daarna de kost als onderwijzer in wis kundige vakken en als schrijver van een groot aantal boeken op het gebied van hoveniers kunst, landmeetkunde, wiskunde en astrono mie. Knoops publicaties over tal van onderwer pen zijn in de tentoonstelling te bewonderen en geven ons een inkijk in het leven in Leeuwarden en Friesland in de achttiende eeuw. De tentoon stelling is tot en met 3 januari 2016 te zien. (www.historischcentrumleeuwarden.nl) NB. In DHC 2015-2 kwamen op p. 63 de door Knoop verzorgde 2e-4e druk van de Werk- dadige Meetkonst van Morgenster nog voor. Meetgereedschap in Delfts museum 'Het Gereedschap Museum Mensert heeft een tentoonstelling over waterpasinstrumenten en theodolieten, die men gebruikte voor het uit zetten van kadastergegevens en bouwwerken van zowel horizontale als verticale vlakken.' (www.museumnachtdelft.nl, 6-11-2015) Herdenkingsbord Hr.Ms. K XVIII én officierslintje Een blauwwit gedecoreerd wandbord met de voorstelling van de onderzeeboot Hr.Ms. K XVIII, uitgegeven door de Porceleyne Fles, Delft ter herdenking van de wereldreis van dit vaartuig van 14 november 1934 tot 11 juli 1935. Ontwerp P. Senf. Op de achterzijde gemerkt met het fabrieksteken, het jaarteken van 1935 en een schildersmerk. Doorsnede 18,5 cm. Prijs 80,- Onderscheiding Officier in de Orde van Oranje Nassau, uitgevoerd in deels geëmailleerd 18 karaats goud, aan lint met rozet. Lengte 11,7 cm. Afmeting kruis 40 x 40 mm. In de doos van uitgifte van de Firma J.M.J. van Wielik, Den Haag. Toebehoord hebbend aan Arie Prins, aannemer van publieke werken, rent meester, heemraad, landmeter, eigenaar van "de Harmonie" te Sliedrecht, gemeenteraadslid en wethouder van Sliedrecht (1850-1938). Prijs 595,- (www. haffmansantiek. nl) Cartografische expositie in Lemgo (D, Kreis Lippe) 'Begeisterte erste Reaktionen nach der Eröff- nung der Ausstellung „Weltvermesser - Das Goldene Zeitalter der Kartographie" am 13. September 2015 vor grofiem Auditorium im Weserrenaissance-Museum Schloss Brake Lemgo. Der Erste Vorsitzende Ingo von Still- fried vertrat zusammen mit unserem Kollegen und Eratosthenes-Preistrager Manfred Spata den Förderkreis Vermessungstechnisches Mu seum e. V. aus Dortmund. Der Titel „Goldenes Zeitalter" spielt an auf die wirtschaftliche und kulturelle Blütezeit des 17. Jahrhunderts in den Niederlanden. Antwerpen und Amsterdam wa ren mehr als 100 Jahre lang Zentren europai- scher Kartenproduktion. Die Ausstellung wird noch bis zum 6. Dezember 2015 gezeigt.' (www.vermessungsgeschichte.de, bericht 566, 17-9-2015) 'Z.'A WEREt-DRElS MfckfeK» Ja V^4\ 14 Mov 1934 - M, 3wu m. 155 'J.H. Knoop. Tuinman van Maria Louise en verlicht allesweter' Wandbord Hr.Ms. KXVIII, 1935 zonder naam van held Vening Meinesz (www.haffmansantiek.nl)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 29