Johannes van Mierlo verstorben Die Deutsche Geodatische Kommission be- klagt den Tod von Prof. Ir. Johannes van Mierlo, Professor emeritus am Geodatischen Institut des Karlsruher Instituts für Technolo gie (KIT), ehem. Universitat Karlsruhe (TH) 27.09.1935, t 12.06.2015. Die Laufbahn von Johannes van Mierlo begann nach praktischer Tatigkeit als Vermessungsingenieur in Austra- lien 1962 in der berühmten Delfter Schule um Prof. Willem Baarda, international bekannt für die Entwicklungsarbeiten auf dem Gebiet der mathematischen Statistik, Ausgleichungsrech- nung, Zuverlassigkeitstheorie und vor allem des Datasnooping. 1979 wurde Johannes van Mierlo als Universitatsprofessor an das Geoda- tische Institut der seinerzeitigen Universitat Karlsruhe (TH) berufen, dem er bis zu seiner Emeritierung im Jahre 2000 angehörte. (dgk.badw.de 21-6-2015) Uit DHC-werkplan 2016 Tijdschriften op het internet. Projectleider: Chris Nelis. Op het internet zijn naast ons eigen tijdschrift, de tijdschriften Kadaster en Landmeten, NGT, Geodesia, Geo-Info (t/m nr 2013-8/9) beschik baar en kunnen met behulp van kernwoorden worden doorzocht. Geo-informatie Nederland heeft geen nadien verschenen nummers van het blad Geo-info aan de databank toegevoegd. In overleg met Geo-Informatie Nederland is de auteursrechtelijke bescherming op een aantal nummers van het Kartografisch Tijdschrift in een biliotheek in de VS opgeheven. Deze zijn nu ook vanuit Nederland te raadplegen. Het voornemen van Geo-Informatie Nederland om alle uitgaven van KT te laten scannen en in de tijdschriftendatabank op te nemen is tot op he den niet uitgevoerd. De financiering hiervoor schijnt wel beschikbaar te zijn. Het is de bedoeling dat andere niet-commer- ciële tijdschriften op ons vakgebied via de zelfde viewer zijn te doorzoeken. We denken daarbij aan Photogrammetria, Hydrographic Journal en VTK en het blad van de VVL. Voor de kosten van de digitalisering voor de som mige tijdschriften moeten financiers gevonden worden. Bovendien moeten de rechthebbende uitgevers instemmen met de openbare beschik baarstelling. Door het zo veel mogelijk tijdschriften in één keer op de site te plaatsen wordt geprobeerd deze kosten zo laag mogelijk te houden. DHC is tot en met het maartnummer van 2015 in de Tijdschriftenbibliotheek te vinden. Google heeft inmiddels ook veel oude vak literatuur gedigitaliseerd. Ook hier moet de auteursrechtelijke bescherming nog van opge heven worden. Veelal berust deze bij Geo- Informatie Nederland. Voorgesteld wordt dat DHC op dit punt actie onderneemt. Daarna moet bekeken worden hoe deze eenvoudig toe gankelijk kunnen worden gemaakt, b.v. door een link te plaatsen op onze webstek of door het kopiëren van de boeken op een van onze webstekken. Actieve DHC-leden hebben ook andere ge schriften, b.v. catalogi, gedigitaliseerd. Het is goed als ook hieraan bredere bekendheid ge geven kan worden en borging, ook op de lange termijn kan plaatsvinden. Als de coördinatie voor de ontsluiting van alle vakliteratuur (incl. tijdschriften) op internet aan deze projectgroep wordt toegewezen zou de naamgeving moeten worden gewijzigd in Vakliteratuur op internet. DHC-bibliotheek. Projectleider: Wim Vermeulen. In 2016 wordt voortgegaan met het verzamelen en catalogiseren van geodetische publicaties. De huisvesting bij de Hogeschool Utrecht staat ter discussie. De gastvrijheid bij het Instituut Gebouwde Omgeving, waar de bieb sinds 2010 is ondergebracht, is verdwenen. De medever huizing naar de Uithof, waarover aanvankelijk toezeggingen werden verkregen, is in ieder ge val uitgesloten. Een verhuizing van de biblio theek in 2016 is waarschijnlijk (en TU Delft- CiTG de optie). NB. Het e-mailadres van Wim Vermeulen is wifever68@gmail.com (en niet meer wim.vermeulen@hu.nl). Doodlopende straat loodrecht op Kanaalweg 'DUWO realiseert aan de Prof. Schermerhorn- straat in Delft een complex met 332 studenten woningen. Het project wordt in 2016 opgele verd.' (www.duwo.nl) 157

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 31