Varia: Jan Kijkuit over landmeten Van Rondom In de Schoonhovensche Courant, maar ook in De Gorcumer, prijkte in de twin tigste eeuw vele decennia een rubriek 'Van Rondom' door Jan Kijkuit, een schuilnaam. Onderwerp was de dorps politiek uit het oosten van Zuid-Holland. In de 'Schoon hovensche', cynisch aange duid als de 'boerenbijbel', van 17 september 1937 ging het over twee onderwerpen: landmeten in Capelle a.d. IJssel en een 'beschamend geval' in Reeuwijk. Het cite ren blijft hier allicht beperkt tot het eerste item. In de verteltrant spelen Teun, Jod en 'tante' een grote rol. Zij had net een brief gekregen en vertelt dan: 't Is een brief van mijn nicht Koosje, ze schrijft dat haar zoon Dirk in Delft voor land meter gaat studeeren en dat die studie min stens 3 jaar duurt. Ik kan niet begrijpen dat een jongen daarvoor zoo lang moet leeren. Je hebt toch niet anders te doen dan met een lint of een lat het land op te meten?" "Nee tante, daarbij komt heel wat meer kijken, o.a. veel wiskunde. Het werk dat u bedoelt kan elke boerenarbeider ook, maar een landmeter werkt met theodoliet en boussole, met planchet en tachymeter, met equerre en prisma. Neen, dat is niet zoo eenvoudig als u denkt." "Nou", juichte Teun, "dat mot je maar eens in Capelle aan den IJssel gaan vragen, hoe ont aard moeilijk het is om uit te vinden hoe lang een weg is van een huis naar een school." Wij keken alleen verbaasd op en verzochten Teun om toelichting. "Als je nou een kommetje kof fie inschenkt en as Jan me een van die sigaren geeft, die hij zelf niet wil rooken, dan kan je met me doen wat je wilt", begon Teun ver heugd over de belangstelling. "Ik zal je regu lier alles vertellen, zooals ik heb gehoord van iemand, die 't precies wist. Verleden jaar was er in Capelle een bewoner van de 's-Graven- weg van wie een kind naar de school in Nieuwerkerk aan den IJssel most en die daar om reiskosten vroeg...." "Reiskosten", vroeg tante? "Ja tante", lichtte Jod in. "Teun bedoelt dat de vader aanspraak maakte op de vergoe ding, zooals die is bepaald in artikel 13 van de Lager Onderwijswet, waarin wordt gezegd, dat als"Ho nou 'ns effe", riep Teun, bang dat hij de aandacht zou verliezen, "vergalop peer je nou niet, want in die wet, daar heeft eerst in gestaan, dat als 'n kind 4 kilometer van de school woont, het vergoeding voor reis kosten krijgt, maar vanwege de bezuiniging hebben ze er 'n kilometertje bijgedaan en in de crisisjaren zei de minister, dat een schoolkind best 5 kilometer heen en 5 kilometer terug kan loopen. Dat was juist de mop hier. Het verzoek van de vader om reiskosten kwam in de raad en werd afgewezen op advies van B. en W., omdat het huis waar het kind woonde minder dan 5 K.M. van de school lag. Nou, zei de raad, als dat zoo is, dan wordt het verzoek ge weigerd. Goed zoo. Een maand of zoo later komt de raad weer bij mekaar en toen was er hetzelfde verzoek, maar nu stelden B. en W. voor om het goed te keuren. De raad keek een tikkie raar en vroeg hoe dat in elkaar zat. Dat zal ik je wel zeggen, zei de burgemeester, de fout zit 'm bij het gemeentebestuur van 158 Over Landmeten IJssel en OTtr t cetal Jn fteeuwijk. door JAN KIJKOTT. la Capelle ad. beschamend .Tante, een brief roar n, Jtel )1t, .„„„„v.,) we hebben ons toch weer vergist roet dat schoolkind tan dc Berroweglsan. Kou It dc afstond goed. maar het be sluit l< veranderd. Eert maand voor dat de raaiPhet verzoet afwees, In MCI tan dit Jaar, Ie de afstand tan S kilometer teruggebracht op e K.M., zoodat de ra der wel recht heb op vergoeding. Non, zei de raad, als dat dan zoo la, dan nel len we het verzoet, aannemen. En daar uit tan je zier), dan het nog lang niet

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 32