Varia: twee Wageningse peilmerken Nieuwerkerk, dat de afstand verkeerd heeft opgegeven aan onzen architect en het huis ligt meer dan 5 K.M. van de school. Nou, zei de raad weer, als dat dan zoo is, dan zullen we het verzoek goedkeuren. Dat was dus tot daar aan toe, maar nou komt er nog een verleng- stukkie. Een paar weken geleden komt er een andere vader, die aan de Bermweglaan woont, en die vraagt ook reiskosten voor zijn kind om dezelfde reden dat het huis zoover van de school ligt. Dat brieffie..." "Dat request", verbeterde Jod. "Mij ook goed", ging Teun voort, "dat rekessie dan kwam ook in de raad en B. en W. zeiden dat de raad 't moest afwijzen, want de afstand was geen 5 K.M., maar 4986V2 meter, dus 13V2 meter te weinig"Dan moet dat kind in het achterhuis beginnen te loopen", adviseerde tante. "Nou motten jullie me niet in mijn rede vallen", zei Teun, "want dan raak ik de draad kwijt en dan weet ik niet waar ik terecht kom. Toen dat zaakie of dat rekessie in de raad kwam, zei meneer Van Vliet of 't soms weer niet secuur gemeten was, net als de vorige keer. Neen, zei de burgemeester, 't is ditmaal secuur geweest, er mankeeren 13V2 meter. Nou, zei de raad weer, als dat dan zoo is dan moet het verzoek worden afgewezen. Goed zoo. Een poosje later komt de raad weer bij mekaar en de voorzitter is een tikkie verlegen. Hij zeit, Heeren, zeit ie, we hebben ons toch weer ver gist met dat schoolkind van de Bermweglaan. Nou is de afstand goed, maar het besluit is veranderd. Een maand voordat de raad het verzoek afwees, in Mei van dit jaar, is de af stand van 5 K.M. teruggebracht tot 4 K.M., zoodat de vader wel recht heb op vergoeding. Nou, zei de raad, als dat dan zoo is, dan zullen we het verzoek aannemen. En daaruit kan je zien, dat het nog lang niet zoo gemakkelijk is om een weg van een huis naar een school te meten. Laat Dirkie daarom maar 3 jaar in Delft studeeren en laten ze hem dan naar Capelle of naar Nieuwerkerk sturen om te meten hoever de huizen van de school af zijn. Zelf geboren in Capelle en wonend in Nieuwerkerk aan den IJssel mag ik veronder stellen dat de bewuste kinderen RK waren. Nieuwerkerk had toen (aan de 's-Gravenweg) een school van die richting en Capelle niet, terwijl ook daar wel PC- en openbare scholen waren. En de afstanden kloppen dan nog ook.... Adri den Boer Toen ik op het Nationaal Archief in het daar gedeponeerde archief van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat speurde naar een mij bekend geworden peilmerksteen in Wage- ningen, bleek die maar kort gebruikt te zijn. Voorts kwam ik in die gemeente een door landmeters meer bemind peilmerk tegen. Boerderij De Doven' De boerderij Grebbedijk 36 uit 1855 droeg minstens onder de beleggersfamilie Verheyen de naam 'De Doven'.1 Achter de struiken zit in de voorgevel van nu de melkveehouderij van Geurt en Marja van Rooijen, naast een eerste steen (F:A:C: Verheyen 1855), een nog prima peilmerksteen. Het opschrift is 9 el 16 dm boven AP. Het eerste cijfer is onduidelijk, maar bleek een 9 te moeten zijn, en de hoogte van de streep was dus 9.16 m boven (N)AP. Men ge bruikte op de steen nog de oude Nederlandse namen el en duim voor de Franse meter en centimeter, maar het waren toen al wel de 159 1 Zie o.a. op www.gawk.courant.nu in de Wageningsche Courant d.d. 17-7-1907 de aankondiging van de publieke verkoping van het landgoed De Doven en d.d. 7-8-1907 de inzet, waaronder de gelijknamige boerderij door de belegger, de fam. Verheyen.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 33