Delftse studentenstrijd vanaf 1940 Op vrijdag 22 november 1940 was in Delft de schorsing van de Joodse hoogleraren bekend gemaakt, ontslag zou later volgen. De reactie hierop was dat een menigte zich de volgende dag verzamelde bij het Gebouw voor Weg- en Waterbouwkunde, omdat men verwachtte dat professor mr. A.C. Josephus Jitta daar zijn laatste college zou geven. Dat college ging niet door, maar Frans van Hasselt, student en voorzitter van Het Gezelschap "Practische Studie", hield er een korte maar krachtige rede, eindigend met een citaat naar het Evan gelie naar Mattheüs: "Zalig zijn zij die ver volgd worden om der gerechtigheid wil, want hunner is het Koninkrijk der hemelen". De volgende maandag en dinsdag staakten 3000 Delftse studenten. Woensdag werd de hoge school door de bezetter gesloten.9 Na WOII, waarin Van Hasselt omkwam, volgden in Delft een Van Hasseltlaan en in de Aula van de TH (TU) een Van Hasseltzaal met een ge denksteen met de genoemde zaligspreking. Intussen is deze verwijderd, gefixeerd in een krat opgeslagen en niet eens te fotograferen. Wie een eerdere foto heeft is daarmee wel kom en terugplaatsen is een ideaal.10 Als alternatief is een schildering afgebeeld van prof.dr.ir. G. de Josselin de Jong, '1940 1945 studenten streden en leden', 1946.11 De persoon op de voorgrond symboliseert het verzet. De figuur in de lichtbundel geeft het ont dekt worden weer. De beelden daaromheen vormen de mogelijke gevolgen: neergeschoten worden, opsluiting, tewerkstelling in Duitsland en de terechtstelling voor het vuurpeloton.12 meld dat ze in 1951 ter ondersteuning van de ITC-directeur werd aangesteld.13 Zou zij voor 1938 al voor Schermerhorn bij de TH hebben gewerkt? Schermerhorn zelf zei dat - zonder jaartallen - ook.14 (Dat klopt wél met de '26 jaar samenwerking' als men de vier gescheiden oorlogsjaren zonder samenwerking negeert.) Met archiefstukken gestaafd is dat mej. Span jaard vanaf 1938 voor Schermerhorn bij de MD werkte. Bij die dienst werd zij vanwege haar joodse bloed in 1941 'braaf' ontslagen: van meer verzet daartegen dan het door For tuin meegeven van een goed getuigschrift is van wie ook maar iéts bekend. Schermerhorn werd in mei 1942 gearresteerd om in Sint Michielsgestel te worden gegijzeld, waarna 163 9 Herman Langeveld, op.cit., p. 134 e.v. 10 Dank aan Han Heijmans, TU Delft Library 11 Dank aan Sander van Dam, TU Delft Library 12 Delta, 6 april 1995 13 Homme Martinus, Het ontstaan van het ITC..., in: DHC 2009-1, p. 3 14 Prof.dr.ir. W. Schermerhorn, Minister-president van herrijzend Nederland, Naarden 1977, p. 106

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 37