Reacties Fortuin in 1943 de titel Hoofd van de Meet kundige Dienst kreeg.15 Deze schreef op 17 oktober 1945 aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Algemeene Dienst van Rijkswaterstaat, waar de MD onder ressorteerde, over het nog uitblijven van rechtsherstel voor de secreta resse: 'Na 7 mei heeft Mej. Spanjaardhier te lande teruggekeerd, geen relatie met den dienst meer gezocht, doch de betrekking van secretaresse van den Minister-President aan vaard.' Dit lijkt wat correct-ambtelijk gefor muleerd door Fortuin, van wie na zijn dood werd genotuleerd dat hij was 'een gezien chef, die met ruime belangstelling meeleefde en op de bres stond voor zijn personeel.'16 De Martha Anna Spanjaard van 29-10-1907 hoorde name lijk bij de overlevenden van het concentratie kamp Theresienstadt.17 Het is de vraag of For tuin dat al precies wist. Bij besluit van minister Ringers van OW en Wederopbouw (in het ka binet Schermerhorn-Drees) werd zij vervolgens geacht bij de MD in dienst te zijn gebleven tot 1 juni 1945, waarbij dan voor de periode 1941 1945 een schadeloosstelling van ruim 9000 paste. In 1964 werd mej. Spanjaard bij het ITC meer dan secretaresse: Dean of Students. Langevelds biografie meldt tekenend dat zij met anderen op 1 april 1965 als grap Scher- merhorn een bezoek voor nóg een eredoctoraat aankondigde. Bab Schermerhorn-Rook was woedend, 'Willem de Prater' (AR-schimp- naam) ontliep haar en Martha zelf vertrok naar India. Langeveld benutte wel haar afscheids brief van 13 april 1965 na '26 jaar van samen werking' uit het Archief Schermerhorn op het NA, maar niet het genoemde MD-archief daar, evenmin als Waalewijn voor 'Achter de bres'. De oorlogsbelevenissen van mej. Spanjaard én hoe zij als secretaresse Schermerhorn trouw bleef in zijn diverse carrières mankeren bij Langeveld en deze bijdrage mag dan als een kleine aanvulling dienen. Tot slot zij hier graag een herinnering van Schermerhorn aan Martha Spanjaard herhaald, die van mij óók de biografie wel had mogen halen.Als secretaresse voegde zij hem als tobbende premier eens toe: 'Wel, fotogramme- trie is toch eenvoudiger, professor!'18 Adri den Boer 2015-3 (Randfiguren 9 en Column: doe opnames) Enkele kleine zaken: bij Randfiguren 9 is geschreven over een schietlood. We hebben het hier over een zee kaart, in de scheepvaart heet wat de rechter figuur in zijn hand heeft al duizenden jaren een dieptelood. Op p. 128 onderste foto: dit zijn geen mariniers, maar adelborsten die met een sextant en chronometer hun lessen astronomie en wiskunde in de praktijk, aan boord van een slingerend schip, van de o zo belangrijke astronomische plaatsbepaling aan het beoefenen zijn. Jeroen Mohrmann 164 15 A. Waalewijn, Een halve eeuw meetkundige dienst 1931-1981, RWS-serie nr 35, Delft 1981, p. 15 16 Verslag ALV K&L 29-10-1949, in: K&L 1950, p. 41 17 Naamlijst van overlevenden Theresienstadt in De Nieuwe Amsterdammer o.b.v. RVD-gegevens uit Londen op www.vernoeming.nl 18 Gedrukt in Schermerhorn, p. 106, en ook wel aangehaald op www.geschiedenis.nl en www.historien.nl

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 38