2015-3 (Column: doe-opnames) Deze foto en de vraag van Adri den Boer "Waarom deden zij dat in meervoud?" (het positiebepalen) vraagt gewoon om een reac tie. Ongetwijfeld zijn er anderen die weer andere details van deze foto kunnen verkla ren. Maar mij vallen een paar dingen op (foto opgezocht en vergroot op de website): In de toelichting op www.geheugenvanne- derland.nl (Bron: Het Leven, Spaarnestad Photo) staat 'een paar mariniers'. Een veel voorkomend misverstand. Bedoeld wordt waarschijnlijk 'een paar marinemensen'. Mariniers zijn wel marinemensen, maar andersom klopt dat niet. De heren staan helemaal op het achterschip (nabij de vlaggenstok), een zeer ongebrui kelijke plaats om positiemetingen te doen. Normaliter gebeurt dat op de brug, waar ook de tijdmeters opgesteld staan, onmis baar voor zons- of stersbestekken. De linkse lijkt niet met een sextant bezig, maar met een kijkertje of zo; eventueel met een sextant in horizontale stand. Dat is ook een mogelijke toepassing, voor het meten van horizontale hoeken, maar het ligt niet voor de hand dat te combineren met verti cale hoeken (de zon in dit geval). De tweede persoon van links constateert wat beteuterd dat het kijkertje van zijn sex tant ontbreekt Mogelijk heeft de linkse persoon dat in z'n hand?? Ik ben niet bekend met uniformen uit 1914. Maar gezien het ankertje op de kraag gok ik dat het adelborsten zijn, die wat aan het spelen (of oefenen) zijn met een sextant. Het is niet gebruikelijk op zee een pet op te hebben. Misschien toch alleen voor de foto?? Overigens was het juist bij het meten van zonshoogten (althans bij de koopvaardij) gebruikelijk om dat met een aantal (zoveel mogelijk) stuurlieden tegelijk te doen, om zodoende een controle aan elkaar te hebben en eventueel metingen te middelen. Op zee werd normaliter dagelijks rond 9h een "zonshoogtelijn" geschoten (die een goede indicatie geeft van de geografische lengte op dat moment), gevolgd door het meten van de "zonsmiddaghoogte" om 12h ware tijd (zon precies in de meridiaan), waaruit nauwkeu rig de geografische breedte te vinden is. De hoogtelijn van 9h werd dan op de kaart 'ver schoven' volgens de -- naar schatting -- 'be houden koers en verheid'. Samen met de ge vonden middagbreedte volgde daaruit het zons-middagbestek, een belangrijke dage lijkse positie. Hans Ferwerda PS Zie ook op de site de aansluitende foto 'Nederlandse marine: Gezicht op de com mandobrug van de HMS "Noord Brabant". Boven in beeld een officier met sextant. 1914.' (redactie DHC) 2015-3 (Column: doe-opnames) In deze column was een foto opgenomen van een (waarschijnlijk Amerikaans) meisje achter een "...old4 leveling screw transit...". Dat de Amerikanen hun kinderen geodesie met de paplepel ingieten, mag ook duidelijk zijn uit de hier getoonde foto's. Ze komen uit het boekje W. L.E. Gurley, Gurley Ma nual of Surveying Instrumentsforty-ninth Adjustments of Transits Fig. se The son of the County Surveyor At Grand Canyon, Arizona, learns adjusting early. 165

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 39