Van de redactie Inhoud KOn.nOHTACCCP1962 De redactie biedt ook dit laatste nummer van 2015 graag aan én kijkt tevreden terug op de Donateursdag. In oktober verscheen het vernieuwde Groene Boekje met een nieuw opgezette woordenlijst. Het boekje en de nieuwe Woordenlijst online hebben nu een toelichting bij het lemma 'carto graaf': De meeste beoefenaars van het vak ge ven de voorkeur aan de spelling 'kartograaf'. We feliciteren die 'meeste beoefenaars' met deze erkenning als sjibbolet, maar de spelling wijzigt hierdoor niet. Ook dit tijdschrift voor een breder publiek persisteert doorgaans bij cartograaf en zal zeker per artikel consistent blijven. Een uitzondering op dat niveau prijkt net in dit nummer: het artikel van Kraak. En al is het niet nieuw: de Griekse herkomst van het woord blijft voor een k pleiten.Verder viel op dat in Geo-Info 2015-5 JongGeo het heeft over 'fotogrammetristen', terwijl senioren foto- grammeter gebruiken: béide woorden manke ren in de Woordenlijst Onderstaande webstektip verwijst naar een aardige site van 'Abraham Lincoln's National Museum of Surveying' in Springfield, Illinois (USA). De verwijzing naar de openingsuren is minder: 'Sadly the museum is closed for the foreseeable future and perhaps forever'. Onze hoofdredacteur plaatste deze verwijzing met een andere pet op al in Geo-Info 2015-4, nadat in nummer 2015-3 van zijn andere lijfblad een positief stuk van hem stond over de nieuwe GIN-website. De relativerende kop in dat vervolgnummer was: 'Mooie website ook niet alles.'. Op die website zijn trouwens hun in de DHC-tijdschriftendatabank mankerende nummers vanaf 2013 los al wel te vinden, maar dus niet integraal doorzoekbaar en dat lijkt toch e-antiquarisch? Ook DHC heeft een nieuwe webstek met voor de tijdschriftredactie onverwachts ook een nieuw logo. Wij zullen dat in 2016 overnemen. De kopijdatum voor nummer 1 is 1 februari. Webstektip: http://www. surveyingmuseum.org/ Verslag Donateursdag 2015 130 Minards kaart van Napoleons Russische veldtocht als inspiratie 133 Het zonneprisma van Roelofs: de zon aanmeetbaar als een ster 140 Cornelis Kraijenhoff en André Kuipers 146 Historisch nieuws 148 Varia: Jan Kijkuit over landmeten 158 Varia: twee Wageningse peilmerken 159 Varia: meer MD in oorlogstijd 161 Reacties 164 Column: goede Kerstdagen 172 Sovjet-kolonisten uit 1962 (www.catawiki.nl) 129 Adri den Boer prof.dr. Menno-Jan Kraak prof.dr.ir. Leen Aardoom Adri den Boer CAABA FIOKOPMTEAftM UEAMHbl I

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 3