evenmin bij de daarop met naam of initialen genoemde particulieren. Sinds 26 mei 2010 staat er wel een interview met Cor Kieboom over op www.omroepbrabant.nl.) Project Vening Meinesz Aardwetenschapper Bart Root (TU Delft) ver telde een uur boeiend over het project Vening Meinesz en dat was de DHC-donatie al deels waard! De langste reis van de lange professor was in 1934 met de onderzeeboot KXVIII naar Surabaja. Mede door een Polygoonfilm werd deze wereldberoemd. Velen vernamen voor het eerst dat onderzeeboten met een O voor Neder land waren en met een K voor de koloniën. Vanwege vredesafspraken mocht die boot niet in alle wateren varen en mede daarom was er wetenschappelijk werk aan boord als 'schaam lap'. De route via Zuid-Amerika was een on derzeeboothandelsreis. Uiteraard begon Root ook bij het DHC-publiek even met namen als Newton en Huygens en met zaken als isostasie. Helder liet hij zien hoe ook het beperkte aantal zwaartekrachtmetingen van Vening Meinesz de vorm van de aarde al weergeven. Geogra fisch volgden het afgelegen vulkaanstadje Tristan da Cunha en Kaapstad. Langer aanleg gen daar was nodig voor onderhoud aan het schip én kalibratie van instrumenten, inclusief het Gouden Kalf van Vening Meinesz. (Het slingerapparaat met die naam niet alleen van wege de kleur, maar vooral omdat de beman ning van de duikboot bij iedere duik extra gage kreeg - ze moesten tijdens metingen in hun kooien liggen om trillingen te voorkomen!) Root liet oude opnamerollen zien, maar die waren niet van de KXVIII en dus moet ieder een daarnaar uitkijken. Waar het wrak van de boot sinds 1942 ligt is wel bekend, het komt zelfs voor op Australische hydrografische kaarten en is niet ver van het eindpunt van die eerdere reis van Vening Meinesz. Die reisde zelf terug per vliegtuig, want de K-onderzeeër had in Indië zijn militaire bestemming bereikt. Harry Hammond Hess (1906-1969) was een Amerikaans geoloog die ook met Vening Mei- nesz zwaartekracht mat. Hess bedacht het con cept van oceanische spreiding, wat een bijdra ge aan de theorie van de platentektoniek was. Toen medio 1967 bewijzen voor oceanische spreiding werden gevonden leidde dit tot acceptatie van platentektoniek. Had de in 1966 overleden Vening Meinesz zijn reizen niet vooral gemaakt om te bewijzen dat dat concept niét klopte? Sheets van Root toonden ten slotte aan welke reizen door Nederland moesten wor den gemaakt voor het documentatiewerk: naar Delft, Den Haag, Den Helder, Utrecht, De Bilt en Winschoten. Huize Eelerberg op het land goed van Vening Meinesz bij Hellendoorn kan op zolder ook nog wat bevatten, maar de hui dige eigenares wil niet meewerken. Zie vooral de website www.expeditiewikipedia.nl en klik dan op het icoontje van Vening Meinesz. 131 Eed kelder vol land meetinstrumenten Particulier geodetisch instrumenteel erfgoed www.omroepbrabant.nl) Volle én interactieve collegezaal (foto's Adri den Boer) Vening Meineszlezing...

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 5