Minards kaart van Napoleons Russische veldtocht als inspiratie met studenten, lectoren en het bedrijfsleven (en viel de naam SAGEO niet). Een andere senior voerde een pleidooi voor 'echte ingenieurs'. Overigens moet de hoofdfase nog ontwikkeld worden! Elke student krijgt door de combinatie van zijn keuzes een eigen unieke profilering, waarmee hij zich onderscheidt van andere af gestudeerden. 'Op een mooie toekomst, de stad kan niet zonder u', zo was de afsluitende Ne derlandse leus. Twee maal Hiddo Velsink Hiddo Velsink hield als laatste wel twee voor drachten; één over waarnemingsrekening en één over zijn promotie-onderzoek Deformatie meting. De spreker gaf tot 2001 het vak Waar nemingsrekening en zijn dictaat wordt nog steeds door de huidige docente gebruikt! Bij de geschiedenis ervan kwam een titelpagina van een boek van de Duitser Helmert op een sheet, maar Joop Gravesteijn had liever iets van de Nederlander Jacob de Gelder gezien! Overi gens kwam er allicht nog meer aandacht voor Tienstra (met postuum boek over 1e-5e stan daardvraagstuk), Baarda en Teunissen. Wat nu meer heet de (Geo) Data Analytics heeft nog steeds de Delftse School van voor 1985 als uitgangspunt. Wel zijn er nieuwe vector- en rasterbeschrijvingen van oppervlakten en lichamen. Velsink memoreerde nog open staande problemen als het modelleren van periodieke verschijnselen en koppeling aan geofysische modellen. Ook de termen Big Data en Delauneytriangulatie vielen natuurlijk. Hamvraag leek hoe het in de praktijk is met standaardafwijkingen, grenswaarden, toleran ties en vereffeningsmodellen buiten Move3. Bij de duiding van zijn promotie-onderzoek gaf Velsink ook zijn persoonlijke vakgeschie denis weer van zijn voorganger Meerdink tot de cultuur van 'clusteren van clustermanagers' bij de HU. Hij hoopt in 2016 bij prof. Ramon Hanssen in Delft te promoveren op een norme ringsmodel voor deformatiemetingen van bo dem, kunstwerken en gebouwen. Velsink persi steerde bij wat hij op GeoBuzz 2014 in de sessie Maps4Society al zei: alleen bij het Staatstoezicht op de Mijnen is het goed ge regeld. Tot slot zij graag verwezen naar zijn eigen komende publicaties! Prof.dr. Menno-Jan Kraak Kaarten zijn niet alleen zeer efficient als een vorm van visuele samenvatting van onze om geving, kaarten vertellen ook verhalen. Deze laatste eigenschap komt met name goed tot z'n recht als de ruimtelijke gegevens die afgebeeld worden een duidelijke temporele component bezitten. Het verhaal kan verteld worden met behulp van een enkele kaart, of door een serie kaarten waarbij iedere kaart een deel van het verhaal op zich neemt. Maar vandaag de dag kan het ook via animaties of via een inter actieve omgeving waarbij deze drie vormen samenkomen, en naast kaarten ook andere uit drukkingsvormen, zoals foto's, diagrammen en audio-visuele beelden worden gebruikt. In deze laatste situatie praat men in de literatuur over 'story maps' of 'narrative maps' (Caquard, 2013 Caquard Cartwright, 2014). Deze laatste vorm laat toe dat, in tegenstelling tot de enkele kaart, de gebruiker zelf de mogelijkheid heeft de weg door het verhaal te bepalen. Toch is het voor de kartograaf de grootste uitdaging het verhaal in een enkel beeld samen te vatten. Dit wordt lastiger naarmate er meer gegevens 133

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 7