in het spel zijn. Minard (1781-1870), een Franse spoorwegingenieur die zichzelf tot kartograaf omschoolde, was een meester in het vertellen van verhalen. Hij stond aan de wieg van di verse thematische kaarten (Robinson, 1982 Palsky, 1998), waarvan de bewegingskaart of 'flow map' wel de bekendste was, met als hoogtepunt zijn kaart van Napoleons Russische veldtocht. Minards kaart uit 1869 van Napole ons veldtocht in 1812 is waarschijnlijk een van de bekendste kaarten ter wereld (figuur 1). Mede de uitspraak van Tufte in zijn boek 'The visual display of quantitative information' uit 1983 heeft deze trend gevoed. Tufte schreef dat "deze kaart wel eens de beste statistische gra fiek ooit getekend zou kunnen zijn". Hij gaat verder en zegt: .hoe hier de multivariable complexiteit subtiel en bescheiden is verwerkt in het ontwerp, zodat de beschouwers nauwe lijks doorhebben dat ze in een wereld van vier of wel vijf dimensies kijken". Dit heeft velen geïnspireerd de kaart in allerlei contexten als voorbeeld te gebruiken, bijvoorbeeld om aan te tonen hoe goed programmatuur met complexe geodata kan omgaan (Wilkinson, 1999). Overi gens werd de kaart ook voor Tuftes citaat al eerder geroemd door auteurs als Funkhouser in 1937 en Robinson in 1967. De kaart, in de vorm van een bewegingskaart, toont in één oogopslag de route en omvang van Napoleons leger. De route is sterk gegeneraliseerd, terwijl op de achtergrond de rivieren een hoge mate van detail vertonen. De tocht naar Moskou is in een lichte tint weergegeven en de terugtocht in zwart. Aan de route van de terugtocht is een grafiek gekoppeld die de temperatuur op be paalde locaties weergeeft. Langs de route zijn getallen geplaatst die de omvang van het leger weergeven. Belangrijke plaatsen worden ver meld, maar een exacte locatie is moeilijk te bepalen. De veldslagen worden niet vermeld. Napoleon begon de veldtocht omdat Tsaar Alexander het continentale systeem ontdook. Dit was opgezet om Engeland op de knieën te krijgen en verbood alle handel met dit land. Na een lange en gedegen voorbereiding trok Na poleon op 24 juni 1812 met een strijdmacht van rond een half miljoen soldaten bij Kaunas, Litouwen, de rivier de Neman over. Ondanks verwoede pogingen de Russen tot een veldslag te dwingen lukte dit nauwelijks. De Russen waren vanzelfsprekend bekend met Napoleons capaciteiten op dit gebied. Pas begin september lukte het hem de Russen nabij Borodino tot een grote slag te verleiden. Napoleon won en kon daarna Moskou innemen. Die stad was overi gens al door de Russen verlaten. Na een maand in Moskou besloot Napoleon om de terugtocht 134 II.''..1 A. /j ImyVWHfr rv> <t JT. Ji thmaaiMlrr Jr I Figuur 1. Minards "Carte Figurative des pertes successives en hommes de l'Armée Frangaise dans la campagne de Russie 1812-1813" uit 1869. Bron: Library Lasage - Collection École Nationale des Ponts et Chaussées

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2015 | | pagina 8