schrijving de plaats mis te lopen die hij ver dient als de constructeur van een wereldwijd bekend instrument dat, naast die van zijn uit vinder (prof. Roelofs), letterlijk zijn naam draagt. Zo dringt zich de vraag op naar de identiteit van deze C.J. van Leeuwen: wie was hij, hoe kwam hij op het geodetische pad, waar en hoe werkte hij en wat maakte of fabriceerde hij eventueel nog aan andersoortige appara tuur? In uitgeverskring geboren Op 19 juli 1917 nog in Den Haag geboren, was Cornelis Johannes (Kees) het jongste kind van Cornelis Johannes van Leeuwen en Sophia Voorhoeve, voordat het gezin in 1918 met vier dochters en drie zoons verhuisde naar Alphen a/d Rijn; in Alphen a/d Rijn kreeg hij in 1919 nóg een zusje. Vader en moeder waren beiden geboren in Den Haag, waar Cornelis Johannes senior (1875, zoon van melkverkoper Willem van Leeuwen) zijn baan als boekhouder bij de gemeentelijke gasfabriek in 1918 opgaf voor die van procuratiehouder bij uitgeverij N. Sam- som te Alphen a/d Rijn. Kees' moeder (1880) was een dochter van de Haagse uitgever Her- manus Cornelis Voorhoeve (1837-1901) en daarmee jongere zus van diens opvolger Johan nes Nicolaas Voorhoeve (1873-1948), in 1903 getuige bij haar huwelijk. Mogelijk had Cornelis Johannes' vader zijn benoeming in Alpen a/d Rijn te danken aan zijn familieband met de uitgeverswereld, waar in Nicolaas Samsom (1844-1917) collegiaal omging met de Voorhoeves in Den Haag. Zeker is dat de in 1918 als procuratiehouder - in feite opvolger van de overleden directeur - aantredende C.J. van Leeuwen in Alphen a/d Rijn als notabele werd beschouwd en zich als zodanig niet kon onttrekken aan het beroep dat op hem werd gedaan om toe te treden tot plaat selijke schoolbesturen en andere maatschappe lijke organen. De Alphense gemeenschap zou niet lang van zijn inzet kunnen profiteren, want de heer Van Leeuwen overleed al in januari 1931 op 55-jarige leeftijd. Aanvankelijk met steun van haar eerder genoemde broer Johan nes Nicolaas als toeziend voogd over de kinde ren, zou mevrouw Van Leeuwen-Voorhoeve haar man ruim 37 jaar overleven. Haar oudste, in 1909 geboren, zoon Jozef Her- manus (Joop) was al sinds april 1930 in het bezit van het einddiploma van de Middelbare Landbouwschool te Groningen3 en zijn vader kan nog hebben meegemaakt hoe hij zijn loop baan vond bij de Nederlandsche Heidemaat schappij (NHM) te Arnhem, waar hij later als hoofdambtenaar toetrad tot de bestuurslaag. Haar tweede, in 1915 geboren, zoon Willem (Wim) studeerde in juli 1935 in de Burgerlijke Bouwkunde af aan de Middelbare Technische School voor de Bouwkunde te Utrecht4 en vond als architect, eveneens zijn weg naar Arnhem. Het plotselinge overlijden van zijn vader had hem in 1931 niet verhinderd om in Utrecht aan de studie te beginnen. Vooraf gaand aan hun middelbare beroepsopleidingen zullen deze beide zoons daartoe voorbereidend 9 Instrumentmaker C.J. van Leeuwen met theodoliet. Coll. J.E. van Leeuwen 3 Leidse Courant 7-4-1930 4 Idem, 13-7-1935

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 11