onderwijs hebben genoten, vermoedelijk aan de Chr. MULO te Alphen a/d Rijn. Mevrouw Van Leeuwens jongste zoon Kees meldde zich in februari 1932 - hij was toen 14 jaar - te Leiden als nieuwe leerling voor de op leiding 'electriciens-instrumentmakers', ge boden door de Vereniging "De Ambachts school".5 Zonder doublures haalde hij in maart 1935 de eindstreep,6 waarna hij zich als gedi plomeerd instrumentmaker kon aanbieden. Anders dan zijn oudere broers had hij voor het handwerk gekozen. Via Wild naar Delft Het is niet gebleken wie of wat hem op dat spoor heeft gezet, maar in april 1938 vertrok instrumentmaker C.J. van Leeuwen uit Alphen a/d Rijn naar Heerbrugg in Zwitserland;7 om zich in april 1941 - drie jaar later en het is in middels oorlog - in Delft als gast te melden bij Hotel 't Scheepje, Burgwal 8. Hij komt dan uit Heerbrugg in Zwitserland.8 Heerbrugg, Zwit serland? Geodetisch bezien was en is Heer brugg identiek met de firma Wild en, naar later zou worden bevestigd, had Van Leeuwen bij Wild Heerbrugg praktische ervaring opgedaan en was hij, per motorfiets door Duitsland, te ruggereisd naar Nederland, en wel dadelijk richting Delft, met het Laboratorium voor Ge odesie van de Technische Hogeschool en de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat aan de Kanaalweg 4, het geodetisch expertise centrum van het land. Verrijkt met construc tieve kennis omtrent en vaardigheid met geo detische apparatuur (theodolieten en waterpas-, respectievelijk luchtkarteringsinstrumenten), was dat een uitgelezen plaats om zijn diensten te kunnen aanbieden. C.J. van Leeuwens Zwitserse avontuur roept de vraag op of zijn heenreis in 1938 niet via Arn hem leidde; de stad waar ook zijn broers hun toekomst vonden en waar in die jaren de instru mentenfabriek van G. de Koningh (in de Weerdjesstraat) op volle toeren draaide als 'hofleverancier' aan geodetisch Nederland. Daarbij was de eveneens te Arnhem gevestigde NHM (werkgever van Kees' oudste broer) één van De Koninghs vaste klanten; bediend, onder meer, met een op dagelijks gebruik afgestemd type waterpasinstrument, dat de naam van de klant kreeg: "Model Nederlandse Heide Mij."9 Dit alles overwegende: zou de jonge Van Leeu wen dan niet bij De Koningh zijn eerste stap in de praktijk van het instrumentmaken hebben gezet om, met verstand van geodetische instru mentatie, vervolgens de opstap naar Wild te zetten? Aldus werkend bij De Koningh zou hij in Arnhem tijdelijk gastvrijheid hebben geno ten, om in april 1938 te Alphen a/d Rijn burger lijk te worden uitgeschreven naar Zwitserland. Hoe dan ook, na een kort verblijf in Hotel 't Scheepje, kwam Van Leeuwen begin mei meer permanent onderdak bij de familie N. Rot in de Thorbeckestraat,10 (toevallig?) niet ver van waar professor Roelofs, om de hoek, in de Hof van Delftlaan woonde. Het duurde nog geen jaar, maar aan zijn verblijf bij de Rots zou Van Leeuwen plezierige herinneringen en contacten met de familie - in het bijzonder met zijn hos pita, mevrouw Rot - overhouden. Zoon Jan bezocht gedurende Van Leeuwens verblijf de Delftse ambachtsschool, om in juli 1942 daar het diploma instrumentmaker te behalen; ge boren in 1925, een wat jongere collega dus. Jan Rot wist zijn technische vaardigheid te paren aan zijn artistieke belangstelling en zou later naam maken als beeldend kunstenaar. In januari 1942 verhuisde instrumentmaker "C. Joh. van Leeuwen" naar Piet Heinstraat 51.11 Zijn zakelijke ambities traden nadrukke lijk aan het licht nadat hij in oktober 1942 weer was verhuisd, nu naar Pijnacker E 183 (Delft- schestraatweg 137 in Delfgauw).12 Daar kreeg 10 5 Leidsch Dagblad 22-2-1932 6 Idem, 22-3-1935 7 Centraal Bureau voor Genealogie, persoonskaart van moeder, mevrouw S. van Leeuwen-Voorhoeve 8 Delftse Courant, "Komen en gaan", 26-4-1941 9 Hans van Eerden, Honderd jaar en nog volop in de groei. De Koningh 1902-2002, Arnhem 2002, p. 31 10 Delftse Courant, "Komen en gaan", 10-5-1941 11 Idem, "Verhuizingen in de stad", 31-1-1942 12 Idem, "Komen en gaan", 20-10-1942

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 12