Chris Nelis Aangezien ik van onze Koning geen uitnodi ging meer verwacht voor een bezichtiging van Paleis Huis ten Bosch besloot ik zelf maar een bezoek te gaan brengen aan de Oranjezaal. Het Rijksvastgoedbedrijf heeft deze namelijk eind 2015 een paar maanden voor het publiek open gesteld, voorafgaand aan de restauratie van de rest van het Paleis. Voor wie niet tot de 50.000 bezoekers behoorde: bekijk de zaal op Google Street View voor het mooie interieur. De Oran jezaal in Paleis Huis ten Bosch is een uniek ensemble van schilderingen uit de Gouden Eeuw. In opdracht van Amalia van Solms werkten in de jaren 1648-1652 onder regie van de architect-schilder Jacob van Campen twaalf kunstenaars aan tientallen doeken, panelen en gewelfschilderingen. Het geheel vormt een eer betoon aan haar kort daarvoor overleden echt genoot, stadhouder Frederik Hendrik. Alle kunstwerken zijn door het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie (RKD) in het kader van hun restauratie in de periode 1998-2001 uitvoerig beschreven (http://oranje- zaal.rkdmonographs.nl/verantwoording-1). De west-arm van de zaal is gewijd aan de ge boorte en de jeugd van Frederik Hendrik als het begin van een nieuw Gouden Tijdperk. Beroepsmatig werd mijn aandacht getrokken door iets wat landmeetkundig instrumentarium zou kunnen zijn op het schilderij "Vijf muzen van Parnassus" door Jan Lievens uit 1650, dat hier deel van uitmaakt. Thuisgekomen heb ik details ervan op de site van het RKD opgezocht: "Een vrijwel naakte muze (Urania), slechts be dekt met een lendendoek en met een blader krans op het lange blonde haar, leunt naar links met haar rechterarm geslagen over een grote hemelglobe met sterrenbeelden. Aan haar voe ten zijn op een dieprood kleed astronomische instrumenten uitgestald: een sextant, een passer en een kwadrant. Een muze rechts op de voor grond neemt een papier aan van Urania. Haar onderlichaam wordt bedekt door een blauw en een wit kleed, waarvoor boeken liggen. Haar bleke huid steekt af tegen een diepdonkere brokaten draperie met gouden motieven, waar op een op de rug geziene muze een astronomi sche afbeelding in een boek bekijkt." De afbeelding is niet erg duidelijk, maar volgens mij lijkt het linker instrument meer op een gra- fometer zoals afgebeeld bij het artikel van H.C. Pouls (DHC 2008-3, pag. 113) dan op een sex tant. Het kwadrant is moeilijker te herkennen, en of in het boek werkelijk een astronomische af beelding staat zal wel wishful thinking zijn. De vele ministers die in deze zaal zijn beëdigd zullen de details van dit schilderij in de massaliteit van kunstwerken ontgaan zijn, hooguit vakge noten valt het op en dat zijn er onder hen niet veel geweest. 38 Naar de gelijknamige rubriek in De Volkskrant

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 40