Opmerkingen De beide vertalers zijn zeer lovend over het werk van Bion. Doppelmayer laat duidelijk weten dat dit het eerste boek op dit gebied in deze uitvoerige vorm is dat hij kent. De meeste latere gebruikers verwijzen alleen maar en la ten een kwalificatie achterwege. Een uitzonde ring is Peter Brophy, die de Engelse herdruk van 1972 door The Holland Press Ltd. te Lon den van een derde voorwoord voorziet, waarin hij het gebruik van superlatieven niet schuwt. Hij stelt, dat in deze apocalyptische tijd dit boek nog beter is dan een gebruiksaanwijzing om te overleven. De datum van de eerste Franse druk is 1709. Uit de tekst blijkt echter, dat een bepaling van de graadlengte door Cassini in 1700 van 57292 toises9 nog niet gebruikt wordt en wel die van Picard uit 1671, zodat de datum waarop de in formatie uit het boek actueel is het beste tegen het eind van de 17e eeuw geplaatst kan worden. Namen worden door Bion alleen genoemd in directe relatie met een instrumentontwerp, bij voorbeeld de waterpas van Huijgens en een zonnewijzer van de Jezuïet P. Pardies. Er wordt jammer genoeg niet verwezen naar andere literatuur, behalve bij de artillerie instrumenten in boek 5 en in boek 6 zoals vermeld. In de eerste druk ontbreken nog de theodoliet, de sextant en de Hollandse cirkel, die kennelijk op dat moment in Parijs nog niet gangbaar zijn. In boek IV worden op pag. 125 de lengten van diverse mijlen genoemd. Voor de lengte van de Duitse mijl geeft Bion 3626 toises. Omgere kend zou dit 15,7 mijlen per graad inhouden, terwijl 15 mijl per graad ook toen al voor de gewone Duitse mijl gebruikelijk was. Vermoe delijk is hier sprake van een rekenfout of een drukfout. Ook in de Duitse vertaling en in de latere uitgaven van het boek keert deze fout terug. Uit dergelijke fouten zou men kunnen opmerken welke latere schrijvers stukken van Bion gekopieerd hebben. Een zoektocht met Google levert echter geen treffer op. Gezien het commentaar van de vertalers op het boek van Bion lijkt de indruk uit de inleiding correct, dat dit boek het begin is van landmeet- kundige informatie uit de wereld van de instru- mentkunde. Het vervolg De wens van Doppelmeyer, dat zijn vertaling verdere publicaties tot gevolg mag hebben, is niet aan dovemansoren gericht geweest, want zoals bekend zijn de instrumentfabrieken nog steeds actief in het verspreiden van vakgerichte informatie. Enkele voorbeelden laten we hier volgen. Doppelmayer zelf heeft indirect ook voor een vervolg gezorgd. In 1731 ontmoette hij op de universiteit de dan 18-jarige student G.F. Brander, die later een instrumentmakerij in Augsburg vestigt. Hier vervaardigt hij in 1760/1761 een astronomisch kwadrant voor de Keurvorstelijke Beiersche Academie, waarvan de kenmerken overeenstemmen met de gepu bliceerde instrumenten in de Tweede Aanvul ling op de vertaling van Doppelmayer van het boek van Bion. In het herdenkingsboek, dat verschenen is in 1983 ter gelegenheid van het feit dat het 200 jaar geleden was dat G.F. Brander overleed, wordt vermeld dat het werk van Doppelmayer grote invloed op Brander heeft gehad.10 Vanaf 1753 tot 1782 verschijnen 31 gedrukte publicaties van Brander, hiervan hebben er twintig betrekking op astronomische of geodetische onderwerpen. In 1764 heeft hij een Duitse vertaling van het Engelse boek van John Hadley over een nieuw hoekmeetinstru- ment, te weten "het hadleyse kwadrant", gepu bliceerd. In het herdenkingsboek komt een niet gedateerde catalogus voor van na 1783. Hierin wordt onder het kopje -Compendium geometri- cum- een educatief product genoemd. Het be treft een koffertje waarin mini-instrumentjes zitten, vergezeld van een gebruiksaanwijzing en de opmerking dat het beslist niet als speel goed gezien mag worden. Verdere toelichting maakt duidelijk, dat het gaat over een land- meetdoos, bestemd voor grote heren om aan leergierige jonge prinsen cadeau te doen. (Een kleine doelgroep of een uitgekiende reclame?) Een standaardwerk komt in 1908/1914 op de markt bij het verschijnen van het boek in twee delen van Joh. A. Repsold: Over de geschiede nis van Astronomische Meetinstrumenten van 52 9 H.C. Pouls, pag. 256 10 Alto Brachner, G.F. Brander, 1713-1783. WissenschaftHcheInstrumenteaus seiner Werkstatt, München 1983

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 10