legen is in de wijze waarop zijdelingse ver plaatsing van het zonnebeeld wordt verkregen: met behulp van twee haaks gekruiste driehoe kige prisma's (optische wiggen) bij 'Roelofs', tegenover één conisch prisma bij 'Willson', meetkundig beschouwd, een rechte cirkelkegel. Om, in gedachten, van daaruit te komen bij prof. Roelofs' oplossing, kunnen we de bij behorende cirkel zien als ingeschreven in een regelmatige N-hoek en als limietgeval daarvan als N nadert tot oneindig. Bij eindige waarden van N 'ontaardt' de mantel van de cirkelkegel in een regelmatig N-vlak van facetten, die ge zamenlijk de kegel omsluiten. Als Willsons conisch prisma aldus door een 'facetten- of piramideprisma' zou worden vervangen, dan zou elk van die facetten (afhankelijk van de gekozen deviatie) een naar een kring verscho ven beeld van de zon opleveren. Bij N 4 - we hebben dan een 'gewone' regelmatige 4-zijdige piramide - zou dat vier identieke zonnebeelden opleveren, symmetrisch gerangschikt rondom een donker vierkantje in het midden; ongeveer zoals Roelofs dat verkreeg met twee haaks ge monteerde optische wiggen. Met het verschil echter dat het centrum van Willsons vierkantje direct zou samenvallen met het middelpunt van de 'normale' zonneschijf en niet meer - zoals bij Roelofs het geval is - daarheen zou moeten te worden omgerekend of met behulp van aan vullende optiek daarheen zou moeten worden verplaatst. Een ongerief dat Roelofs trouwens had kunnen ondervangen door toevoeging van twee over 180°, respectievelijk 270°, gedraaide wiggen, waardoor het beeld van de zonneschijf - evenals door een vierzijdig piramideprisma - symmetrisch in vier richtingen zou worden gedevieerd; een uitbreiding die echter ten koste zou zijn gegaan van na te streven minimale afmetingen van het zonneprisma en zeker prijsverhogend had gewerkt. Volgens zijn in 1947 bij de Nederlandse Octrooiraad ingediende aanvraag11 was de ge schetste opzet met twee haakse wiggen slechts een voorbeeld van "een zeer eenvoudig en be trekkelijk goedkoop te vervaardigen prisma systeem" waarmee het idee zou zijn te realise ren en konden daartoe ook "andere optische systemen" in aanmerking komen. Blijkbaar waren vanaf het begin eenvoud en prijsstelling belangrijke overwegingen en, hoewel prof. Roelofs al zal hebben ingezien dat de bedoelde excentriciteit kon worden voorkomen door toe voeging van twee extra wiggen of gebruik te maken van een, toen waarschijnlijk prijzig, regelmatig vierzijdig piramideprisma, deed hij dat niet en nam hij het ongerief van de nood zakelijke correcties voorlopig voor lief. Een op voorhand kostbaar conisch prisma zal in het geheel niet aan de orde zijn geweest. Verantwoording en dank Nicolas de Hilster droeg in belangrijke mate bij met aanvullende gegevens en constructief overleg. Afbeelding van de zon door hypothe tisch regelmatig 8 -zijdig facetten- prisma. Tekening: schrijver Afbeelding van de zon door regelmatig vierzijdig piramide prisma met het 'donkere vierkantje' op het middelpunt van de zon. Tekening: schrijver Conisch prisma omsloten door regelmatig vierzijdig piramideprisma. Tekening: schrijver 11 Noot 4 57

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 15