Overdracht bibliotheek Het Leege Land Nicolas de Hilster In eerdere edities van dit blad heeft Adri den Boer al eens gewezen op de landmeetkundige bibliotheken van Raymond Uppelschoten (grondlegger van Het Leege Land) en onderge tekende.1 Het door mij onlangs gepubliceerde overzicht van landmeetkundige werken is mede ontstaan dankzij toevoegingen van Ray mond Uppelschoten.2 In zijn bescheiden land meetkundige bibliotheek had Raymond een aantal werken die bij mij ontbraken en mij mede daardoor zelfs onbekend waren. Recen telijk kreeg ik een mail van Raymond waarin hij aangaf zijn landmeetkundige literatuur te willen verkopen.3 Als reden voor het afstoten gaf Raymond aan dat het zijn wens was "...dat de bijzondere delen in goede handen blijven en bijdragen aan goed onderzoek..." en dat hij daar door nieuwe ontwikkelingen geen gele genheid meer voor [heeft]. "4 Deze nieuwe ont- wikkelingen zijn vooral de uitbreiding van zijn werkzaamheden als verhalenverteller. Uiter aard gingen zijn activiteiten als achttiende- eeuwse landmeter al gepaard met de nodige verhalen, voortaan is Raymond Uppelschoten ook te benaderen voor, zoals hij zelf op zijn website schrijft, "...de heerlijkste verhalen: vol liefde, humor, spanning, verlangen, bedrog en bezieling."5 Na een korte inventarisatie en onderhandeling met, op het bedrog na, dezelfde ingrediënten, is op 2 april jl. circa tweederde van de land meetkundige bibliotheek van Het Leege Land onder genot van een goede lunch te Castricum aan mijn vakbibliotheek overgedragen. Of de werken gaan bijdragen aan goed onderzoek zal de tijd leren, maar het is inderdaad mijn inten tie. De werken bieden de mogelijkheid onder zoek te doen naar zowel inhoud als context, waarvan hier alvast een voorproefje. Negen boeken Tussen de negen boeken die Raymond bij zich had, zat slechts één exemplaar ter vervanging van een slechter exemplaar in mijn bibliotheek, de overige werken mankeerden nog. Welbe schouwd had Raymond tien werken bij zich: de vierde druk van Schols betrof een samenge bonden exemplaar van de normaalgesproken aparte delen 'tekst' en 'atlas' uit respectievelijk 1890 en 1891.6 De overige acht werken waren de derde druk van Schols' tekstdeel uit 1884, de zevende druk van Schols' atlas uit 1901, de eerste druk van het eerste deel van Blassière's Inleiding tot de Beschouwende en Werkdaadi- ge Meetkunde uit 1776, de derde druk van Werkdadige Meetkonst door Morgenster en Knoop uit 1784 (feitelijk ook twee werken, 63 De auteur (links) en Raymond Uppelschoten tijdens de overdracht voor de kast met landmeetkundige vakliteratuur 1 Adri den Boer, 'Nicolas de Hilster: redacteur met verzamelingen', in: De Hollandse Cirkel, Jaargang 17,nr. I (maart 2015), pp. 7-8. Adri den Boer, 'Militaire kartering in theorie...en praktijk, in: De Hollandse Cirkel, Jaargang 8, nr. I (maart 2006), p. 19 2 Nicolas de Hilster, 'Vier eeuwen Nederlandstalige landmeetkundige literatuur', in: De Hollandse Cirkel, Jaargang 17, nr. 2, (2015), pp. 50-65 3 Correspondentie tussen Raymond Uppelschoten en ondergetekende dd. 14 februari 2016 4 Correspondentie tussen Raymond Uppelschoten en ondergetekende dd. 2 april 2016 5 Raymond Uppelschoten - verhalenverteller, zie http://raymonduppelschoten.nl (laatst geraadpleegd 10/4/2016). 6 Ch.M. Schols, Landmeten en Waterpassen TEKST, (Breda, 1890). Ch.M. Schols, Landmeten en Waterpassen ATLAS, (Breda, 1891)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 21