Historisch nieuws 7\ Nogmaals landmetersverzet rond Biesbosch 'Landmeter Hollebrands weer in verzetsboek' was een bericht in de rubriek in DHC 2016-1. De Sliedrechtse landmeter Joop Hollebrands zorgde onder andere voor vele oversteken van uit de Biesbosch naar het al bevrijde Zuid Nederland. Waarbij hij landmeter was is on bekend, maar niet bij het Kadaster, zo weet conservator Klaasse. Ook bij landmeters-in- verzet is het verder verschillend of ze boeken haalden of niet. Ene Adri de Keizer werd over zijn Biesboschverzet geïnterviewd in De Tele graaf van 2 december 1989: „We begonnen als een stel wildebrassen, maar al snel was er geen weg terug meer," zegt hij. „Ik was een snotneus, die niet veel te verliezen had. Daar om heb ik veel meer respect voor een man als Koos Hoevenaren uit Lage Zwaluwe, die bij de landmeetkundige dienst van Rijkswaterstaat werkte en de Biesbosch als geen ander kende. Hij zat nota bene al in bevrijd gebied, maar ging toch telkens heen en weer. Hij was al veertig jaar, getrouwd en liet dertien kinderen, een vrouw en een oude moeder achter." Bedoeld zal zijn wanneer hij zóu zijn gevallen: op de gedenksteen bij de MD kwam zijn naam immers niet te staan. Hij komt ook niet voor in: A. Waalewijn, Achter de bres. De Rijks waterstaat in oorlogstijd, Den Haag 1990. J.C. Hoevenaar, geboren 1898, in dienst getreden 1932, komt vanaf 1934 wel voor als 'Hulp bij meten' in het EMM-boekje van Rijkswater- staatspersoneel. Een interview met zijn zoon over de crossings is te bekijken en te beluiste ren op: www.bevrijdenbezet.nl/route/martin- hoevenaar/ (Adri den Boer) Nogmaals '100 jaar verkavelen' In DHC 2016-1 kon nog in twee zinnen worden gememoreerd dat in 1916 de eerste grondruil plaatvond. Een vervolg: 'Na de rampnacht van 1 februari 1953 stroomde vele maanden lang zeewater via de gaten in de dijk door de pol ders. De gevolgen voor het landbouwgebied waren dramatisch. Veel boerderijen waren weggespoeld of zwaar beschadigd, wegen waren onbruikbaar geworden en de landbouw grond was doordrenkt met zout. Onnoemelijk leed voor veel boerengezinnen. Zij hadden familieleden verloren en waren hun boerenbe drijf, en daarmee hun bron van inkomen, kwijt. Herverkavelingswet noodgebieden. De provin cie Zeeland besloot al gauw tot herverkaveling als beste oplossing om het landelijk gebied weer leefbaar en productief te maken. En zo de getroffen boeren te helpen hun verwoeste be staan weer op te bouwen. Er kwam een speci ale wet voor herverkaveling op de eilanden Tholen, Schouwen-Duiveland en delen van Zuid-Beveland. In de uitvoering van de pro jecten speelden twee overheidsdiensten de hoofdrol. De Cultuurtechnische Dienst, een voorloper van de Dienst Landelijk Gebied, or ganiseerde de feitelijke inrichting van het ge bied: wegen en sloten aanleggen en percelen geschikt maken voor landbouw. Het Kadaster zorgde voor het eerlijk en effectief verdelen van de grondeigendommen. Een enorme klus waar veel oud-collega's jarenlang aan hebben gewerkt.' Hardnekkig DP-gebruik De stichting DHC wil bevorderen dat er een NAP-peilschaal komt in de vijver van de Bota nische Tuin bij de Prof. Schermerhornstraat in Delft. Komt er dan ook het Delflandspeil op of niet? De redactie is volgend. 69 Hoe toerverfcoveten boef er) hietp no .ïe MUersnoüdmflmfJ Ifu Zeeuws herverkavelen na 1953 met foto van niet-herverkaveld Ouderkerk aan den IJssel uit Beeldbank RWS met daarop ook de plaatsnaam www. kadaster. nl (www.kadaster.nl)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 27