baak nodig die hier niet bijzit.' (Aldus aanbie der Robbie11 uit Kortenhoef). Het hoogste bod was nu €181. (In februari bij een vorige veilpo- ging was dat nog maar €160, toen de veiling meester aan €250-€350 dacht.Eind maart werd wat in de ook aangeboden beschrijving van rond 1900 een Precision Level heette, door Hompie99 zó aangeprezen: 'Zeer mooi land meter in goede staat. Stanley grote landmeter in kist. De lengte van de landmeter is 40 cm. De kist is 45 cm x 18 cm.' Het hoogste bod was €460, terwijl de schatting van de veiling meester €230-€330 was. Veilingmeesters kunnen ook bij boeken te laag schatten. Ze dachten zo aan €300-€400 voor drie boekdelen in één band: de Practijck des Landmetens van Sems en Dou en een geome trisch werk van Sybrandt Hansz van Harling- hen. Er waren 19 biedingen en de laatste was op 14 maart €675! In maart ook bracht een pak van 27 stafkaar ten van 1880-1933 €145 op en een pak van 40 van 1886-1906 €255. Wel op €608 kwam de 'Kaart der Stad Haarlem, vervaardigd naar de Kadastrale meting in het jaar 1822: Opgedra gen aan de Edele Achtbare Heeren Burge meester en Wethouderen dezer Stad, door Hun Edel Achtl Onderdanigsten Dienaar F.J. Nau- tz, Landmeter der 1ste Klasse by het Kadaster. Gegraveerd door W.C. van Baarsel, voorheen Eleve-Graveur by het Depot-Generaal van Oorlog van Frankrijk.' In april kwam een Ott planimeter op €55 en een dito kleinpantograaf op €83. Dit alles is voor de aanbieders maar een kleine selectie uit hun landmeetkundige 'ontspulling' uit drie maanden van 2016! (Redactie DHC) O.a. ook op www.mopvandedag.nl... 'Och, die Kinderlein haben den Vermesser für den Schulfotografen gehalten. Bild: yesyesmuchfun.tumblr' (www.watson.ch) Vakhistorie in Geo-Info In Geo-Info 2016-2 staat een in memoriam van de in 2015 overleden Jan van Mierlo door prof. dr.-ing. Maria Hennes van de Universiteit Karlsruhe. ('Nadat hij NGT een nieuwe vorm had gegeven werd het internationaal bekend onder de naam NGT Geodesia.') Het IGIE- artikel van Rob Ruitenbeek uit de vorige DHC werd ook in deze editie van dit vakblad gepu bliceerd. Dit nummer was aanvankelijk bedoeld als in ternationaal themanummer en bevat zodoende Leuk detail: leertje onderaan de poot 'Onlangs heb ik op een veiling een oud landmetersstatief op de kop getikt. Het zat onder de specie- resten en was erg smerig. Na een goede schoonmaak/ smeer-/wasbeurt ziet het er weer mooi uit! Ik heb er een fitting en kap opgezet en klaar is deze au thentieke vintage lamp. Leuk detail is het oude leertje onderaan de poot.' (www.atelierdesweach.nl - Koen Bakker, Beetsterzwaag) 72 Schoolfotograaf? (www.watson.ch) 10, Plarsimeter van A. Ott, Kampten, «rato helft 20e eeuw Planimeter geveild www.catawiki.nl Leuk detail landmeters statief www. atelierdesweach. nl)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 30