Zoekverhaal van octant als fotografenattribuut 'Ik denk dat dit mijn overgrootvader is, Jan Storm, geb. in 1844 in Vlaardingen, zeeman en schipper. Op het tafeltje een globe - dacht ik, maar bij nadere bestudering lijkt me dat het z'n zuidwester is. Op zijn knie een sextant Is daar meer over te zeggen? Zou zo'n eenvou dige jongen zelf een sextant bezeten hebben, was een sextant standaard voorhanden aan boord van een haringvisser of was het een ,vast attribuut' van de fotograaf aldus een vraag aan de redactie van Reinder Storm, con servator Cartografie, Geografie en Reizen, Bij zondere Collecties - Universiteit van Amster dam. Met dr Jan van de Voort van het Vlaardings Museum kwamen we tot de conclu sie dat de optie 'attribuut van fotograaf' de meest waarschijnlijke is. ('Voor zo ver mij be kend bezat een visser in de 19e en eerste helft 20e eeuw geen eigen nautisch instrument, uit zonderingen daargelaten (schipper of stuurman misschien); nautische instrumenten behoorden tot de uitrusting van het schip.') Van de Voort deed ooit onderzoek naar visserijonderwijs.1 Hij keek naar aanleiding van de vraag nog eens in de Verslagen van het College voor de Zeevisscherijen in 1905 en 1909: 'Als er al een instrument wordt genoemd naast barometer en thermometer, dan is dat altijd een octant; een sextant ben ik niet tegengekomen. De octant die de visserijschool te Marken gebruikte in 1905, was een bruikleen van de gemeente Marken.' Nicolas de Hilster, binnen de redactie dé specialist ter zake: 'Het instrument in Jans hand is geen sextant, maar een octant. Ik heb de foto iets opgeblazen en een foto van mijn octant er overheen gelegd. Wat opvalt is ten eerste dat de foto gespiegeld is, ik moest mijn octant spiegelen om hem hetzelfde uit te laten zien. Verder lijkt er een redelijk cruciaal on derdeel te missen: de kimspiegel. Ik heb de locatie ervan aangegeven met een cirkel. Het licht op de foto van Jan komt van linksboven en je zou iets van schaduwwerking verwachten naar rechtsonder. Bij de foto van mijn octant komt het licht van rechtsonder en je ziet duide- lijk een schaduw naar linksboven. Nu kan dit uiteraard door de kwaliteit van de scan komen. Mocht de kimspiegel ontbreken, dan was het instrument uiteraard een attribuut. Wie de ei genaar ervan was is moeilijk te zeggen. Het model octant werd tot ver in de 19de eeuw nog vervaardigd, zeker tot de jaren 30-40. Het exemplaar lijkt niet alleen de kimspiegel te ontberen, maar ook de makersnaam (net als bij mijn exemplaar). Deze naamplaat was meestal op een ivoren plaatje aangebracht welke door kromtrekken vroeger of later per ongeluk door de indexarm eraf gestoten werd zodra het bo ven het frame uit begon te steken. Het instru ment was dus kennelijk niet nieuw toen Jan het vasthield.' Tot slot sprak Reinder Storm in Vlaardingen een zus van zijn vader, geboren in 1921: 'Wie erop staat kon ze me (geloof ik niet met zekerheid zeggen. Wel zei ze dat deze jongeman hier nog maar 21 is en dat de foto in Engeland is gemaakt. Dat laat dus nog steeds de mogelijkheid open dat het gaat om ,onze' Jan Storm, ook schrijver trouwens van het 74 1 Het visserijonderwijs in Nederland in de 19e en vroeg 20e eeuw. Een overzicht J.P. van de Voort Verschenen in: Tijdschrift voor Zeegeschiedenis. - 4(1985)3. - p. 220-234; Symposiumnummer 'Anderhalve eeuw zeevaartkundig onderwijs in Nederland 1800-1950'; Visserijonderwijs in Nederland 1800-1940, een schets J.P. van de Voort Verschenen in: Historisch Jaarboek Vlaardingen. - 12(1988). - p. 89-103 Jan Storm met octant in de 19de eeuw (foto Reinder Storm) plus toegevoegde octant

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 32