sextant Sextant ist eine gelun- gene Mischung aus Abenteuer, Wissen schaft, Mathematik und Heldentaten, aber auch eine Liebeserklarung an das Meer und eine nos talgische Reminiszenz an Zeiten, in denen feme Ufer nicht per Knopfdruck angesteu- ert werden konnten.' (www.amazon.cle) Voor maar $95... 'Vintage retractable land surveyor's tape measure made by the Chicago Steel Tape Co. in the early 20th century. The tape has large, graphic numbers in black and red and is finished with a brass clip that hooks onto the frame to keep it in place. The frame is brass and has a crank to rewind the tape. Very good vintage condition with tarnish to the brass and some rust on the steel tape. The tape measure is 6" long by 4" wide. The tape itself is 1 1/2" wide and is quite long but has not been measured.' (www.etsy.com) Slimme jongens die Romeinen 'Slimme jongens die Romeinen is een uniek educatief programma voor leerlingen van 11 tot 14 jaar. Met dit lespakket maken ze kennis met de bijzondere geschiedenis van de Ro meinse grens, de Limes, in Zuid-Holland. Ze hadden hele knappe ingenieurs die van al les konden bouwen: niet alleen huizen, villa's, forten en tempels, maar ook wegen, bruggen, tunnels, waterleidingen en zelfs riolen. Maar voordat je gaat bouwen, moet je eerst op de grond uittekenen waar je dat precies gaat doen. Daar hadden de Romeinen landmeters voor. Landmeten is een vak apart. De Romeinse landmeters hadden nog geen computers, ze gebruikten daarom heel andere apparaten. Daar konden ze prima mee werken. Eén van die apparaten is een groma. Hiermee kun je rechte lijnen trekken en rechte hoeken be rekenen. Je had ook apparaten om er voor te zorgen dat je bouwwerk precies horizontaal wordt. Zo'n apparaat heet een chorobates. Hiermee konden de ingenieurs bijvoorbeeld een waterleiding door de heuvels aanleggen.' (www.geschiedenisvanzuidholland.nl/ verhalen/educatie-romeinse-limes) Ook waterpastoestelin entreemeubel Westraven In DHC 2014-2 p. 73 is een fragment van het eerste kubusobject oftewel entreemeubel met Rijkswaterstaatshistorie afgebeeld. In het Utrechtse gebouw Westraven stond (en staat) 78 Duitse vertaling van Engels boek (www.atnazon.de) Te koop: 'retractable land surveyor's tape measure' (www.etsy.com) Romeinse landmeters www. ezhlive. blob. core.windows. net, foto Henk Braam)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 36