Varia: Krayenhoffkamer op GeoFort Op zaterdag 16 april is op GeoFort de nieuwe museale zaal 'Water als Wapen' geopend in clusief een Krayenhoffkamer. Een 'Krayen- hoff' (herself trapte met gepast geweld zelf de van oude Franse topografische kaarten ge maakte deur in. 'Met de historische landmeet- instrumenten van het Kadastermuseum, TU Delft en de Hollandse Cirkel laten we zien hoe het inmeten van afstanden en hoogten gebeur de in vroegere tijden, voordat er GPS en an dere moderne geotechnieken waren', aldus de webstek van Geofort. HVN-lid Paul van Schelt schonk zijn winkelhaak en passer van Krayen- hoff. Hij kreeg deze op 1 juni 1968 bij zijn huwelijk met Elise Jantine Madeleine van Hasselt, diens 'bet-, bet-achterkleindochter'. De generaal was blij verrast dat een van de aanwezigen getrouwd was met een nazaat van hem. Het is de bedoeling dat in het kader van dit thema een lesbrief waterpassen ontwikkeld wordt. Panelen verduidelijken al veel. Bij de basismeting Marken-Monnickendam van Krayenhoff: 'Het was in die tijd moeilijk om afstanden te meten. De meetkettingen krom pen in en in een bos kun je geen rechte lijnen trekken.' Op een tekstbord prijkt bij de uitleg van het latere RD-stelsel zelfs een foto van 'Het nulpunt van Nederland in Frankrijk'. (Joop Gravesteijn) 82 Willemijn Simon van Leeuwen, baron 'Corrie Krayenhoff' en geïnteresseerde kinderen (foto Paul van Schelt) 'Hoekmeten met de Hollandse Cirkel' plus door Paul van Schelt geschonken winkelhaak en passer van Krayenhoff (foto Paul van Schelt) Divers gebruik van topografische kaarten op GeoFort (foto Wisse van der Guchte) Een Rabobankmede- werker sneed samen met Jan Stehouwer van het Kadaster museum de taart met de kaart van het driehoeksnet van Krayenhoff aan. (www. geofo rt.nl)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 40