Varia: vakverbeeldingen van elders tenboer deed nu pas een kaart in de uitverkoop en die was (voor mij) nieuw. Van €12 naar €6 euro zakte een product van de Franse uitgever Hamelle: 'Arcueil-Cachan - Ecole Spéciale de Travaux Publics - Une seance de Topo- graphie'. Op een andere buitenlandse markt plaats was de kaart uit 'Zuid-Parijs' ook nog te koop, net zoals op de Franse E-bay (€7). In alle gevallen was de adreskant niet eens be schreven. Een andere wel beschreven ansicht van deze school deed €23: 'Arcueil-Cachan - Ecole Spéciale de travaux publics - Travaux pratiques, levée au tachéometre - Vue de la salle de dessin'. Op een derde (oudere?) kaart van dezelfde uitgever is de dito school niet 'speciaal': 'Ecole de travauxpublics - Elèves de topographie', ook beschreven, bracht €85 op! Nog goedkoper was om ze van internet te kopiëren. Adri den Boer Nadat de stichting DHC in 1998 was opgericht verscheen in 1999 een projectplan "Inventari satie Instrumenteel Geodetisch Erfgoed". Hierin staat onder meer: "De stichting De Hollandse Cirkel ziet de bevordering van de zorg voor het geodetisch erfgoed als één van haar primaire taken." En verder: "Het instru menteel erfgoed behoeft daarbij de eerste aan dacht." Rob Ruitenbeek haalde het in het vorige nummer nog aan. Inmiddels valt op dat minstens het tijdschrift bij veelal gebrek aan instrumentele publicaties zich moest en wilde verbreden met ook het verbeelden van land meters en van hun instrumenten. (Kenden pak weg spoorwegmusea niet eenzelfde ontgroeien aan de 'hardware'?) Het passeren van de rijks grens werd evenmin geschuwd. Hier volgen weer enkele mijns inziens mooie voorbeelden. Uit Frankrijk Bekend was een plaatje van het exterieur van de Ecole Centrale des Arts et Manufactures in Parijs met op het pleinfragment actieve land meters. Gegraveerd door Therond en gepubli ceerd in Le Magasin Pittoresque, Paris, 1850 (www.gallica.bnf.fr). Een Duitse oude ansich-

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 41