Varia: oog voor detail (2) In het Van Gogh Museum in Amsterdam was de tentoonstelling "Lichte zeden. Prostitutie in de Franse kunst, 1850-1910" te zien. Van het oudste beroep van de wereld naar het onze, volgens som migen het op één na oudste beroep, is een kleine stap. Maar op deze tentoonstelling waren er maar weinig raakvlakken tussen beide te vinden. Ze beperkten zich tot een nieuwe wand-vullende kaart van Parijs met de locaties waar de dames ooit te bezoeken waren. Ongeveer tegelijkertijd was in het aangrenzende Rijksmuseum de tentoonstelling "Catwalk" met een keuze uit hun modecollectie, samengesteld door de fotograaf Erwin Olaf. Geen onderwerp waarbij je raakvlakken met ons vakgebied ver wacht. Oude kadasteruniformen worden al in Arnhem tentoongesteld en verder was onze be roepskleding door de jaren heen niet van een mu seaal karakter. Het was dan ook geheel onver wacht dat de bezoekers op de stoeltjes langs de catwalk een zijden jurk passeerden die gemaakt was uit verknipte pilotenshawls, bedrukt met kaarten uit de tweede wereldoorlog. De piloten van de RAF droegen deze shawls, die aan beide zijden bedrukt waren met kaarten van het vijan delijke gebied waarover ze vlogen, om na een noodlanding hun weg te kunnen vinden. De ge bruikte kaartenfragmenten in deze jurk waren van delen van Burma, Frans-Indochina, Siam, India en China. De jurk is in Nederlandsch-Indië voor eigen gebruik gemaakt door mevrouw J. Ter wen-de Loos, waarschijnlijk kort na de Tweede Wereldoorlog, toen er textielschaarste heerste. Het Rijksmuseum heeft ook nog een niet-verknipte originele zijden ontsnappingskaart van Birma in haar collectie. De piloten moesten zich blijkbaar redden met een kaart op schaal 1:1.000.000 van 194x59 cm. Google leert dat ook in verschillende Nederlandse oorlogsmusea dergelijke kaarten van delen van Europa te vinden zijn. Met daarbij vaak als extra een kaart van de Pyreneeën als een ge kende vluchtroute. Toevallig hield mevrouw Yvet- te Hoitink op 16 april j.l. een lezing over dit on derwerp voor de Studiekring Historische Cartografie (met C en te Enschede). Zie de pp- presentatie op www.historischecartografie.nl. 84 Ontsnappingskaartjurk dankzij textielschaarste (foto Rijksmuseum)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 42