in het beheer en de omgeving. De landmeet kunde speelt een beperkte rol, maar toch vol doende om deze bespreking te rechtvaardigen. Volgens een instructie van 1882 'verlenen de opzichters hulp aan de ingenieurs bij het doen van opnemingen, metingen, peilingen en waterpassingen'. De titel van opzichter was voor de waterstaatkundig ambtenaren intussen een anachronisme geworden, maar dat terzijde. Prachtig is een in een kader opgenomen ver haal uit 1885 over de verhoudingen tussen de opzichter en zijn ingenieur-chef. Die kwam vaak bij de genie vandaan en hoofdingenieurs heetten bij Rijkswaterstaat dan ook overste! Men droeg uniformen en gaf opdrachten op militaire manier. Als hun chef op dienstreis wilde moesten de opzichters als palfreniers achterop hun rijtuig zitten, op stopplaatsen de portieren openen en salueren. Van later worden ook contacten met de in 1931 opgerichte Meet kundige Dienst (MD) genoemd. Toch had ik me inhoud kunnen voorstellen over rivierkaar- ten, (weg)beheerskaarten en de latere digitale topografische bestanden, maar ze waren voor het dienstkringwerk maar details, zo consta teerde ik al in mijn loopbaan bij de MD. Kaarten met ingekleurde dienstkringdomeinen staan er wel in. Met ingeschreven namen van de opzichters en dus voor één naam te vernieu wen. De private cartograaf Jacob Kuijper en de dito uitgever Hugo Suringar te Leeuwarden zorgden in de 19de eeuw voor de ondergron den. GEO staat ook wel in het boek, maar is dan de afkorting voor de Grote Efficiency operatie van rond 1993. Overigens citeert Van de Laak uit die tijd graag uit het jaarverslag 2005 van de Raad van State (Tjeenk Willink) over Rijkswaterstaat als slachtoffer van de bureaucratische/bedrijfsmatige logica. 'Een organisatie zonder collectief geheugen vindt dagelijks opnieuw het wiel uit', is de bekende topzin eruit. Ook voor (thematische) filatelisten is het een aantrekkelijke publicatie door het gebruik van zoveel mogelijk filatelistische afbeeldingen, alsmede in een bijlage de postgeschiedenis van Rijkswaterstaat. Puur daaraan zal het te dan ken zijn dat MD-rayonchef Bèr Benda voorop het boek achter een baak prijkt op de NAP postzegel uit 1986. De auteur publiceerde ook in Geo-Info 2007-7/8 over 'Een filatelistische loep op 75 jaar MD/AGI'. Bij een zin over het doen van waterpassingen of peilingen prijkt een mooi 'Postwaardestuk China landmeter vorige eeuw'. Aanbevolen, dat mooie boek! De digitale bijlagen staan op www.laakland.nl/ dienstkringen.htm. Adri den Boer 89 Volgens Flickr 'Overton Bernard, Florida between 1885-1910' op Chinese postwaardestuk (hier zonder ingedrukte postzegel)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 47