Column: Kanaalweg 3b Delft Tussen de nu monumentale panden Kanaalweg 2 en 4 in Delft veranderde er veel. Ook nu wordt er weer ge bouwd. Op 8 november 1956 opende prins Bernhard het ITC-gebouw op nummer 3. Met aanbouwen voor KLM Aerocarto (3a) en de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, ooit kortweg de MD (3b). Op 4 november 1954 bezocht keizer Haile Selassie van Ethiopië samen met koningin Juliana het ITC daar echter al! Versierd door Schermer- horn, omdat keizer en koningspaar het Waterloopkundig Laboratorium bezochten. TH-foto- graaf PJ.A. Ritter nam het ITC zodoende snel serieus. Hij maakte van het bezoek een dia die nu op de beeldbank TU Delft pronkt! DUWO verwierf het complex in 2004. Sloop volgde recent. Anno 2016 komt daar een Prof. Schermerhornstraat met vele woningen. Een interieurfoto van 20 mei 1988 van de MD-hal staat nu op www.beeldbank.rws.nl. De portiersloge werd verbouwd en vandaar dat de inhuurkracht met zijn telefoonboeken naar de hal uitweek. Links van de deurpartij hangt het portret van Willem Schermerhorn waarschuwend boven het prikkaar- tenrek. (Niettemin wachtten bij vertrek velen op het signaal van de klok die eenheden van wel vijf minuten variabele werktijd afstempelde!) Interessanter is rechts van de deur partij het gekleurde metalen wandkunstwerk dat het MD- volk bij de gebouwopening annex het zilveren dienstjubi- leum in 1956 schonk. Dat werk van van de directeur van de Haagse Vrije Academie had net zo'n soort kronkel als het ITC-kunstwerk en had ook bovenaan een duif. (De Tijd van 16 oktober 1956 noemde de man Bint, het was Livinus van de Bundt.) K&L kreeg er in 1956 een inlegvel over. De toeschouwer mocht bij de daarin anonieme kunstenaar er 'een symbool in zien van een welgevallig neerzien op het vredeswerk van allen, die zich hier met landmeten en kaartenmaken bezig houden'. In 1989 waren er bij de MD-top te hoge verwachtingen van de Begeleidingscommissie Remote Sensing (BCRS), sinds 1977 de voortzetting van de inter departementale werkgemeenschap NIWARS. (Het directiesecretariaat legde in haar glossy externe editie van het jubileumboekje 'Meetkundige Dienst, de volgende 60 jaar Geo-infor- matie voor de Rijkswaterstaat' van 1991 de B van BCRS zelfs uit als de B van Beleidscom missie.) Hoewel er terecht al een mooi 3D-model van de satelliet ERS-1 aan het halplafond hing moest het personeelskunstwerk in 1989 wijken voor óók nog een montagefoto van die toekomstige satelliet. Ik schreef ontstemd in Geodesia onder de schuilnaam Piksel een kader '1989: Beeldenstorm bij MD'. Het was een achterhoedegevecht met als plaatje een lijnente- kening ervan anno 1956. Natuurlijk wisten bobo's wie (deze) Piksel was. Ze zeiden me dat het gedemonteerde kunstwerk wel érgens moest zijn opgeslagen. Waar trouwens? Mooi dat er minstens nog één kleurenfoto met het kunstwerk resteert. Adri den Boer, oud MD-er 92

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 50