Traité de la Cosmographie aan het boek van de Sansons toe te voegen. Er moet dus een goed contact met deze 'Géographe Ordinaire du Roi' Guillaume Sanson zijn geweest, en misschien was dit wel de vriend die assistentie heeft verleend bij het tweede boek. Zijn derde boek: Traité de la Construction et des principaux usages des instruments de ma- thematique werd in 1709 uitgegeven en be leefde drie herdrukken, aangevuld met nieuwe gegevens of losse supplementen. Bestond het eerste exemplaar nog uit 347 pagina's tekst, in de vierde uitgave van 1752 was dit aantal opge lopen tot 448 pagina's, Nicolas is dan al 19 jaar dood. De zaak en het predicaat Koninklijk zijn dan overgegaan op zijn vijfde zoon, Jean- Baptiste Nicolas Bion, die omstreeks 1770 de zaak sluit. Vertalingen Duits De eerste vertaler was Johann Gabriel Doppel- mayr (1677-1750), die in 1712 de Duitse ver taling op de markt bracht. Hij dikte de titel wat extra aan, die luidde: Neu-Eröffnete Mathema tische Werck-Schule, oder Gründliche An- weisung: Wie die Mathematische Instrumenten nicht allein schicklich und recht zu gebrau- chen, sondern auch auf die beste und accura- teste Manier zu verfertigen, zu probieren und allzeit in guten Stand zu erhalten sind. Ook de naam van de schrijver viel deze eer te beurt: Nicolai Bion, Berühmten Königl. Französis. Ingenieurs &c. Dat met dit werk kennelijk een gat in de Duitse markt werd aangeboord, blijkt uit de vijf sup plementen en bijgewerkte herdrukken, waar van de laatste in 1765 het licht zag, terwijl voor Johann het licht al 15 jaar eerder was uitge gaan. J.G. Doppelmayr was afkomstig uit Neuren berg. Hij studeerde af aan de Maarten Luther Universiteit te Halle in 1698. Daarna reisde hij gedurende twee jaar door Duitsland, Neder land en Engeland om zich te oriënteren. Na een extra studie astronomie werd hij in 1704 pro fessor aan de Universiteit van Altdorf tot aan zijn dood. Hij heeft onder andere een groot onderzoek gedaan naar de Neurenbergse wis kundigen en instrumentmakers.7 Engels In 1723 kwam de Engelse vertaling The Con struction and Principal Uses of Mathematical Instruments van Edmund Stone (ca. 1700 1768) beschikbaar. Stone gaf in zijn inleiding aan, dat het boek van Bion, de tweede druk van 1716, voor hem een veilige basis vormde voor z'n eigen toegevoegde werk, dat speciaal betrekking had op de instrumenten die in Engeland een andere uitvoering kenden, zoals onder andere het gebruik van Engelse maat eenheden. Bion vermeldde het wel, maar be steedde er verder geen aandacht aan. In 1758 en 1972 vond een herdruk plaats. E. Stone was een autodidact. Hij hielp zijn vader, die als tuinman op het landgoed van de Schotse Duke of Argyll werkzaam was. Toen de Duke kennisnam van de kwaliteiten van Edward, wierp hij zich op als zijn mecenas en regelde zijn werkzaamheden zodanig, dat er studietijd vrijkwam. De grootste interesse van Edward ging uit naar de wiskunde en alles wat daar- 49 Frontispice, boekillustratie t.o. titelpagina hiervan 7 Doppelmayr, Johann Gabriel: Historische Nachricht von den Nürnbergischen Mathematicis und Künstlern. Nürnberg 1730

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 7