'Monument voor de landmeter' onthuld in Zwolle Adri den Boer Toespraakjes Overijssels gedeputeerde Eddy van Hijum en de Zwolse wethouder Ed Anker beperkten zich in hun officiële woorden. (En dat Ed en Eddy 'was nooit afgesproken'.) De CDA-gede- puteerde had als Zwols raadslid al gewerkt aan de scheiding tussen de polder Masten broek en hun toekomstwijk Stadshage en vond de figuurlijke mijlpaal dus mooi. De (sinds 2014) Zwolse CU-wethouder zat toen nog in de 2e Kamer of het college van Almere. Hij vond het uitzichtpunt op de 'nieuwe wal' langs de Hasselterweg een mooie plek voor het mo nument, precies op de grens van het Nationaal Landschap IJsseldelta en Stadshagen. Waarom de 'nieuwe wal' in de uitnodiging geen ge luidswal heette legde hij ook uit. Hij mocht geen dijk heten, omdat dat een wettelijk be schermde term is, maar de wal is wel een re serve-waterkering voor Stadshagen! Overigens besefte hij dat de achterkant van het object met kijkspleten om de polder te bewonderen vanaf de Hasselterweg een vogelhut moest lijken. De geüniformeerde Klaas van der Wal legde uit dat Frederik Stoveken (1314-1378) landmeter van de bisschop van Utrecht was. Hij zorgde voor het unieke rechthoekige pa troon van de ontginningspolder. Het 'boeg beeld van de IJsseldelta', Van der Wal dus, veronderstelde gebruik van de 'sleepketting' door de landmeter en memoreerde de stichting van de parochiekerk van Mastenbroek ('her vormden waren er nog niet, laat staan gerefor meerden'). Hij wist dat boeren doorgaans wei nig met monumenten hebben, maar poneerde toch de stelling: 'Landmeters zouden meer geëerd moeten worden, het waren voorlopers van Kadastermensen!' (Van der Wal is overi gens voorzitter van de Advies- en Initia- tiefraad Nationaal Landschap IJsseldelta, lo kaal AIR genoemd.) Stedenbouwkundige André van der Eijk van het Rotterdamse Bu reau MAAN sprak als ontwerper van het mo nument. Het bleek er één (de eerste en vast de mooiste) uit een reeks betonelementen te zijn die de wal met ook een recreatief fietspad erin Vrijdagmiddag 24 juni werd in de geluidswal in de Zwolse wijk Stadshagen een monument onthuld voor landmeter Frederik Stoveken. Hij zorgde voor het verkavelingspatroon van de polder Mastenbroek anno 1364. Indirect zorg de hij ook voor de stedenbouwkundige opzet van het nog vooral toekomstige Stadshagen. Bruiklenen Kadastermuseum Bij de partytent bij de fietstunnel onder de Hasselterweg viel vóór de start van het feeste lijk gebeuren een zwart geüniformeerde meet- arbeider al meer op dan de presente bestuur ders in mooiere pakken. Kleren maakten de man! Hij had bovendien een oude Kadasterfiets inclusief meetband en jalons. Was het pak van rond 1970, de fiets dateerde uit 1946 en was gebruikt door een meetarbeider in Limburg. Toen het Kadaster in 1982 150 jaar bestond prijkte déze fiets op een tentoonstelling in Roermond. Bij het opdoeken van de vestiging daar kwam de fiets in het Kadastermuseum in Arnhem terecht. Door de overige genodigden werd ruim 300 meter gelópen naar de plek van handeling in Breecamp-Oost in Stadshagen. 106 Verkleed boegbeeld Klaas van der Wal vóór de wal op een Kadasterfiets uit 1946 (foto's Adri den Boer)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 16