'Woman's Place in War: Topographic Drafts man (1 van de 12). Poster used in World War 11 for recruiting women into the Women's Army Corps. Photo Credit: Image courtesy of Natio nal Archives and Records Administration.' (www.womenshistory.about.com) Moresnet te danken aan landmetersdilemma? 'Eén van de besluiten: de kaart van Europa moet opnieuw worden getekend, met onder meer de contouren van de nu verenigde Noor delijke en Zuidelijke Nederlanden. Op 11 fe bruari 1816 bevinden de landmeters zich ten zuiden van het Limburgse plaatsje Vaals. Daar doet zich een dilemma voor, dat Dröge uitvoe rig beschrijft: De opstellers van het akkoord halen voormalige Franse kantons en departementen door elkaar en ergens staat 'noord' waar 'west' zou moeten staan. Erger is dat twee ar tikelen in het verdrag, de nummers 25 en 66, elkaar tegenspreken. Er is daarin afgesproken waar de Pruisische westgrens en de Neder landse oostgrens moet komen te liggen. Dat zou natuurlijk op dezelfde plek moeten zijn. Op dat stukje grens ten zuiden van de Vaalserberg sluiten de twee artikelen echter niet op elkaar aan. Op het breedste stuk is het verschil tussen beide grenzen zo'n twee kilometer. De onderhandelaars besluiten er later op te rug te komen, dan kunnen ze het probleem eerst aan hun regeringen voorleggen." Maar later staan de hakken in het zand. Want wie krijgt die zinkmijn in het omstreden ge bied? Het probleem blijft vervolgens ruim hon derd jaar onopgelost, tot 1919, als Moresnet in het Verdrag van Versailles naar België gaat.' (www.historiek.net n.a.v. in 2016 verschenen boek van Philip Dröge, Moresnet) Bij Catawiki diversiteit in kaarten Eind april bracht een stuk kadastrale kaart van Muiderberg €22 op. Er zat een sticker op met de volgende uitleg: '6 april 1847 door A.S.J. Koch "nagetrokken" volgens "de oorspronke lijke kaart" die in 1832 door E.J. Koch was ontvangen. 16 april 1847 is de kaart "veran derd en bijgewerkt" door de Amsterdamse hypotheekbewaarder Neeleman, voor een bedrag van f 3,-. Door het verloren gaan van enkele stukken aan boven en rechterzijde (thans 65 x 50 cm) is de kaart niet meer com pleet. Voor conservering van het uiterst dunne transparant-papier is het geheel in glashelder plastic gegoten'. Er waren ook nog twee kaarten met een fraaie titel: 'Topografische Kaart der Grensscheiding tusschen het Oud Nederland en de Belgische Provintien. Of wel der Zuidelijke verdedigings linie van Nederland, door het Koninklijk Leger thans bezet. Maart 1831. Zijnde de genoemde Grensscheiding aangegeven voor zoo verre zij bepaald is volgens het protocol der conferentie van Londen van den 20e Januarij van hetzelf de jaar: vervaardigd onder Directie van den Kolonel en Directeur der Militaire Verkennin gen J.E. van Gorkum.' Opbrengst €165. Een curieuze was dat ook eind april 110 Topografi sche kaarten uit de periode 1968-1982 precies €110 opbrachten! 1n juli kwam er ook een kaart op de veiling die ondanks de opbrengst - het werd €229 - het hier afbeelden niet eens waard leek: Knabiaans 'unieke manuscriptkaart van twee percelen 111 Topographic draftsman? (www.womenshistory.about.com) Plaats van de vrouw... WOMAN'S PLACE JN WAR Th® Army of Iho ITnilod Stotei tvos 239 kïndi of jqhi for women THE WOMEN'S ARMY CORPS

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 21