boomgaard buiten de stadswallen van Culem- borg: een boomgaard op de Landwaard en een boomgaard bij de Paardengracht. 27 x 51 cm. De schaal van de kaart is ca. 1:1000. De percelen zijn opgemeten in Rijnlandse roeden.' De toelichting is het hier opnemen wel waard en dat geldt zeker de laatste regel: 'Jacob Knabiaan was destijds gezworen landmeter. In 1791 werd hij officieel als tekenaar en land meter ingeschreven. Rond 1800 werkte hij bovendien als kaartkopiist voor de Genie in Den Haag. Na de oprichting van het nieuwe Koninkrijk der Nederlanden, in 1816, werd Knabiaan benoemd tot de eerste hoofdinspec teur van het Kadaster voor de noordelijke pro vincies (het latere Nederland). Hij zou deze functie blijven vervullen tot 1828. Een mooi staaltje vakmanschap van een landmeter wiens verdiensten niet onopgemerkt bleven gezien zijn benoeming in 1816. De kaart kan dus ook interessant zijn voor wie de geschiedenis van het Kadaster bestudeert.' Om die zin ging het! Een exemplaar van de in het vorige nummer op p. 68 afgebeelde 'Atlas van den Hoekschen Waard' van 1835 van de kadastrale bijverdie ner Kips was op €600-€800 geraamd, maar er werd niet meer voor geboden dan €450. (Redactie DHC) ...en in instrumenten De 'Landmeters Acetylene Signallamp. E.R Watts Sons ca. 1910' raamde de veiling meester op €160-€260. Het werd €130. Uit de toelichting: '.de oorspronkelijke AC branders zijn op enig tijdstip verwijderd en vervangen door een met vloeibaar kwik gevulde lamp, de werking hiervan is mij niet bekend. Verder ontbreekt de richtspiegel voorzover mij be kend, en de grote lens heeft randchips'. Een gewone koperen equerre, een naam die men niet wist, werd zó aangeboden: 'Dit in strument was vermoedelijk bedoeld voor land meters of het leger. Waarschijnlijk voor hoek metingen. Er staat geen naam op, alleen een stempel, met initialen S en L met een kande laar, in het onderste deel.' Opbrengst €60. (Het is niét de equerre die prins Willem- Alexander op 25 april 1996 bij de MD van Rijkswaterstaat kreeg, al is die ook nog niet te vinden op www.koninklijkeverzamelingen.nl Iets later bracht een Franse koperen equerre met kistje €45 op. Zou de toelichting 'In de deksel staat VM1261' niet eens de gedachte hebben opgewekt dat hij uit de collectie Ve- ning Meinesz zou kunnen komen? Een in Amsterdam gemaakte Hollandse cirkel bracht €850 op. De toelichting: 'goede onge- restaureerde staat, 2 zichtdraadjes gebroken, houtje in kist voor verlengstukje zit los, geen sleutel. Een zeer belangrijk landmeetkundig instrument uit circa 1825: de Hollandse cirkel. Daarmee konden over grote afstanden hoeken gemeten worden. Het duurde tweehonderd jaar voordat er een beter instrument werd ont wikkeld voor hetzelfde werk. Maker Kleman zoon circa 1825, cirkel niet gesigneerd, maar kistje wel, hoort duidelijk bij elkaar, in goede staat. Kleman Zoon instrumentenmaker voor Z.M. de Koning. kistje b 22,5 cm h 21 cm d 22,5 cm. gewicht totaal 4 kg. doorsnee cirkel 112 Hollandse cirkel van Kleman weer verhandeld www.catawiki.nl) 'Landmeters Acetylene Signallamp. E.R Watts Sons ca. 1910' (www.catawiki.nl)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 22