„Til Nederland op aan deze ring en niemand zal het merken."' Uit: Jan Kas, Putten lijkt dan toch het centrum van Nederland. Discussie over middelpunt van Nederland lijkt eindelijk beslecht, in: Refor matorisch Dagblad, 21 juli 2016 Passers van Kahn De Jood Hugo Kahn (Memmels- dorf 1895- Gouda 1980) had in Duitsland tot de Krystallnacht 's werelds grootste passer(dozen)- fabriek met 450 werknemers. Hij mocht in april 1940 met 30 mark op zak naar Nederland ver trekken. Met een Rotterdamse schrijfwarenfabriek was hij overeengekomen om weer een passerdozen fabriek op te bouwen, maar die fabriek zelf werd de volgende maand platgebombardeerd. Kahn kwam in Gouda terecht, maakte in de bezettingsjaren eerst nietmachines en dook vervolgens onder. Na de bevrijding zette hij weer een fabriek in passers en passerdozen op, toen onder de naam H. Kahn en Zoon (Zeug straat 1). Zoon Helmut verkocht de fabriek in 1989. Dat alles kwam weer onder de aandacht door het recent verschenen boek Joods Gouda II van Tom Verwaijen (Engelen 2016). In Trouw/Kwartet van 12 april 1975 stond een interview met Hugo Kahn onder de kop 'Met tien gulden op zak passerfabriek opgericht'. (Digitaal op www.leiden.courant.nu en op www.delpher.nl zijn er nog meer interviews uit andere kranten te vinden.) Kahn vond het een schande dat hij als enige Nederlandse passer dozenfabriek moest opboksen tegen buiten landse bedrijven met dumpprijzen. En hij gaf drie jaar garantie! Opmerkelijk is dat het Ka dastermuseum van deze Duitse en later Neder landse Jood geen passerdozen heeft. In de Ko ninklijke Boodschap van 12 mei 1951, waarin Hugo Kahn met EZ-steun werd genaturali seerd, heeft hij een fabriek in 'onderdelen van passers' (www.resolder.kb.nl). In De Zaken wereld van 1949 stond al een bijdrage 'Fabriek van passers en passerdozen Hugo Kahn te Gouda' en daar kwam zijn naam zeker op voor! 'Hugo Kahn Zn BV - Passers' is nu in deze digitale tijd nóg een bedrijf in Deurne. (Adri den Boer) Nationaal Baggermuseum Het Nationaal Baggermuseum in Sliedrecht heeft tot en met 5 november 2016 een expositie Strijd tegen het water. Deze tentoonstelling is in nauwe samenwerking met het Museum Nieuwland uit Lelystad tot stand gekomen. Deze aankondiging is verder subjectief-land- meetkundig! In de expositie hangt een 18de- eeuwse kaart (koperdiepdruk) van de Alblas- serwaard, waar de geadmitteerde Dordrechtse landmeters Abel en Matthias de Vries beiden voor werkten. Uit eigen bezit prijkt er in een vitrine een Hollandse cirkel, volgens de toe- u 117 E-baak en een tachymeter-theodoliet 'MOM Budapest Te-D1' met plaatje van De Koningh op Wild-statief op expositie in Sliedrecht (foto Adri den Boer) Goudse Passerdozen- fabrikant Hugo Kahn in: Het Vrije Volk, 13-12-1969 www. delpher. nl

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 27