In het kader van de Technologiedagen van de TUDelft vroeg men mij om op 1 en 2 juni mee te helpen bij de historische toer door de binnenstad van Delft in relatie met de geschie denis van de techniek en de TU Delft. Besloten was om aandacht te besteden aan een aantal gebouwen die een rol gespeeld hebben in de techniek. Begonnen werd bij Oude Delft 95. Aldaar heb ik het verhaal verteld over Lipkens (geodeet/instrumentmaker) en Cohen Stuart. Ook de relatie met het normaliseren van het AP tot NAP. Maar ook de valproef (zwaarte kracht) van Stevin werd uitgevoerd vanaf de toren van de Nieuwe Kerk. (Joop Gravesteijn) In Geo-Info 2010-5 schreef René van der Schans over 'Lang leve de kadastrale hulp- kaart!'. In Geo-Info 2010-9 schreef dr. H.P. Deys over 'Digitalisering van Kadastrale Veld werken en Hulpkaarten - teloorgang van his torisch erfgoed?'. Het Kadaster besloot in 2011 tot digitale substitutie. Er kwam meer media- aandacht, een bezwarenprocedure tot de Raad van State toe én een Plan B over de 1200 strekkende meter van 3,5 miljoen hulpkaarten. Die zouden naar de Regionale Historische Centra (RHC's, eerder: rijksarchieven in de provincie) moeten of kunnen. (De hulpkaarten zijn geen documenten in archiefrechtelijke zin. Daarom wilde het RA ze van het Kadaster niet hebben. Toen is een stichting opgericht met als doel om de hulpkaarten aan de RHC's over te dragen.) Voor Geo-Info 2013-3 interviewde ik prof.dr. Frank Keverling Buisman thuis over het gevaar van dié substitutie. (Over de veld werken maakte niemand zich druk.) Op 3 juni 2016 kon hij zijn vrienden dit mailen: 'Einde lijk, eindelijk, eindelijk, kan ik jullie berichten dat er hulpkaarten naar RHC's zijn overge bracht. Ik weet dat nu alleen van Gelderland en Utrecht (die van Utrecht worden tijdelijk in Arnhem opgeslagen), omdat ik begreep dat die vorige week maandag zijn binnengekomen en in het depot zijn opgeslagen. Van de andere provincies weet ik dat niet, omdat ik geen in formatie daarover ter beschikking heb, maar ga er vanuit dat dat ook is gebeurd.' Het RHC Noord-Brabant wil de hulpkaarten niet heb ben, aldus een andere bron. Geprobeerd wordt of andere overheden daar ze wel willen heb ben. (Adri den Boer) Herdenkingsraam in Marinemuseum 'Via het interactieve herdenkingsraam De KXVIII wereldberoemd volgt u de onderzee boot Hr.Ms. KXVIII, die op 14 november 1934 vertrok voor de langste zeereis ooit door een onderzeeër gemaakt. Aan boord was pro fessor Felix Vening Meinesz die meeging om onderzoek te doen naar de verborgen vormen en afmetingen van de aarde onder het zeeop pervlak.' (Uit: uitnodiging Marinemuseum voor opening nieuwe onderdelen op 17-6-2016) 119 Oude Delft 95 met NAP-hoofdmerk en DHC/ ANWB-plaquette (foto Joop Gravesteijn) Technologiedagen TU Delft Joop Gravesteijn op de Markt voor de Nieuwe Kerk (foto Lieske Yntema) Kadastrale Hulpkaarten naar RHC's

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 29