Een gebrandschil derd gedenkraam werd vroeger ge schonken door het comité Onze Marine. Het was een herinnering aan bijzondere expedities en kreeg meestal een plek in een ka zerne. Aan de hand van histori sche foto's vervaardigden studenten van de TU Delft (m.z. UvA, red. DHC) een interactieve versie van het gedenkraam over de bijzondere expeditie van onderzeeboot KXVIII. Dat be vond zich in de onderzeedienstkazernes in Den Helder en Soerabaja. "We hebben nog ge speurd naar het origineel, maar waarschijnlijk is dat bij de sloop van de kazerne gesneuveld", vertelt conservator Annette de Wit van het mu seum. De professor loofde premies uit aan de bemanning voor iedere keer dat de onder zeeboot naar de diepte dook. Dat was niet aan dovemansoren gericht; De K18 zocht onderweg 240 keer diepere wateren op.' (Uit: Leo Blank, In het spoor van de onderzee boot K18, in: Noordhollands Dagblad, ed. Helderse Courant, 17 juni 2016) Promovendus ir. Bart Root (LR) en project manager ir. Michiel Munnik waren bij de reali satie van de opstelling in het Marinemuseum betrokken. Eerder maakten ze een website over de reis van Vening Meinesz. (Uit: Delta, TU Delft, 1 augustus 2016) Hochschule Karlsruhe: ruimen én bewaren ,Wir, die Hochschule Karlsruhe, brauchen Platz und versteigern einen Teil unserer alten Instrumente. Nach den ersten Auktionen im vergangenen Jahr geht es die nachsten Wochen kontinuierlich weiter auf: zoll-auktion.de, Stichwort „Karlsruhe"! Durch den Umzug in die HoffstraBe bedingt, haben wir unseren Be stand gesichtet. Ein respektables Spektrum der Instrumentenentwicklung behalten wir für ein eigenes Museum. Besondere Instrumente über- geben wir an Museen, z. B. an den Förder- kreis...' (www.vdv-online.de, juli 2016) Thema 'Grenzen' voor archiefstuk van het jaar Voor de landelijke verkiezing van het Archief stuk van het Jaar 2016 is het thema is Grenzen. Organisator is BRAIN, de branchevereniging van archieven, in samenwerking met de Maand van de Geschiedenis. De winnaar van deze derde editie wordt op 29 oktober bekend ge maakt. Archief Delft maakte een voorselectie van vijf stukken waarvan het publiek tot 7 augustus kon aangeven welk document hen het meest aansprak. Hun keuze E was Grenzen trekken: de figuratieve (kaart)schets van de grensschei ding tussen de gemeenten 't Hof van Delft en Vrijenban. De toelichting: 'Bij de oprichting van het Koninkrijk der Nederlanden werd een idee uit de Franse tijd overgenomen: de invoe ring van het kadaster. Hiertoe moesten eerst de grenzen tussen de verschillende gemeenten worden bepaald. Maar de landmeters die de grenzen tussen Hof van Delft en de omliggen de gemeenten moesten vaststellen, kwamen tot de conclusie dat de territoria zo verstrengeld waren, dat zij de grenzen niet konden vaststel len. Daarom werd besloten tot een totaal an dere indeling van de gemeenten. Een goed voorbeeld: bezat Hof van Delft voorheen de helft van de Voordijkshoornse polder, na 1826 kreeg het die hele polder.' (www.archief-delft.nl) Het regionaal archief in Dordrecht had een Engelstalige dieptekaart in haar voorselectie. ('Soundings in feet under average flood') De Nederlandse toelichting: 'Kaart met de water weg naar zee - Door het dichtslibben van de rivieren en de komst van grotere zeeschepen 120 Interactief herdenkingsraam KXVIII in Marinemuseum (foto Digidaan) Verkoopaffiche (www.vdv-online.de)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 30