Van de redactie Inhoud Tot voor kort dachten we de eerste redactie te zijn van een Hollands blad dat naar een meet instrument werd genoemd. Blijkt men op het streekarchief in Gouda sinds 1952 vele jaar gangen te bewaren van het personeelsblad In de Hoekspiegel van aannemersbedrijf Neder- horst daar. Ook voor hen was het een uitzet- instrument en evenmin een badkamerornament als nr 1675 uit het Kadastermuseum dat is. (Dat een prisma moderner was kunnen wij hen moeilijk euvel duiden!) Hiernaast prijkt van zijn webstek het door Rokus van Blokland ontworpen kerstnummeromslag van 1959. Graag biedt de redactie ook dit nummer met meer dan 'eigen werk' aan. Zo is er een bij drage van gepensioneerd bouwhistoricus Gerrit Berends over Nederlandse meetkettingen. Dank daarvoor. Meetkettingen kwamen al in cidenteel aan de orde, maar zo'n overzichts artikel misten we nog. Dat het onderwerp in breder zin daarmee nóg niet is uitgeput bleek toen de eindredacteur net rond de kopij verwerking tegenkwam dat de Hoge Raad der Nederlanden zich in 1866 ook over een meet- ketting boog! Landmeter L. Havenneers uit het Belgische Lokeren had op 2 oktober 1865 land van de heer Lippens onder Overslag gemeten met 'eenen ijzeren ketting van 10 Ned. Ellen, met schakels van 20 Ned. Duimen, 9 ijzeren pennen en eene octogene'. Daar kwam een klacht over. De kantonrechter te Axel en na beroep ook de arrondissementsrechtbank te Goes spraken hem vrij. Hij was toch niet be voegd om in Nederland als landmeter op te treden! De Hoge Raad vernietigde op 31 juli 1866 in cassatie dat vonnis: 'Meten met onwet tige maat ook door een vreemd Landmeter is strafbaar.' (Rechtsgeleerd Bijblad, behoorende tot de Nieuwe Bijdragen voor Regtsgeleerdheid en Wetgeving, deel 17, Amsterdam 1867, p. 565-568) De kopijdatum voor het volgende nummer is 1 november 2016. Webstektip: https://nl.pinterest. com/ bamasurveyor/surveying/ De papieren landmeter 95 Meetkettingen 102 'Monument voor de landmeter' onthuld in Zwolle 106 Historisch Nieuws 109 Varia: landmeters in films 123 Varia: vakverbeeldingen van elders (vervolg) 124 Varia: kadastraal landmeterspersoneel 127 Varia: RK-astronomen in China 128 Reactie 130 Column: stockfoto's en beter werk 132 93 Zacharias Klaasse ir. Gerrit Berends Adri den Boer Adri den Boer www. rvbcvbm. nl

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 3