Bij het tellen van het aantal slagen is het niet zo erg als men de tel kwijtraakt, omdat de to tale lengte gelijk is aan het aantal genoteerde hoogteverschillen maal de vaste lengte tussen de beide staven. En de som van de genoteerde hoogteverschillen is het totale hoogteverschil tussen a en p.Men heeft op deze manier niet alleen de afstand, maar ook het hoogteverschil bepaald! In het boek staat dat met deze een voudige Drehlatte de auteur het voor elkaar kreeg om bij het meten van spoorweg- en dam- profielen goede, en voor het doel om te bepalen hoeveel kuub grond er verzet moest worden, voldoende nauwkeurige resultaten te leveren. Meteen hierna volgt de beschrijving van, zoals de schrijver het noemt, de Kovatsch's Profil- zirkel, dus een landmeterspasser waarmee profielen gemeten kunnen worden. Hieronder mijn vertaling ervan. 'Voor het meten van dwarsprofielen en zelfs voor waterpassingen waarbij een grotere nauwkeurigheid niet nodig is, wordt deze passer speciaal aanbevolen en verdient de voorkeur boven de eenvoudige Drehlatte die hiervóór beschreven is, vanwege de eenvou dige manier waarop de passer te hanteren is. Het principe berust op de regel uit de gonio metrie, dat twee scherpe hoeken aan elkaar gelijk zijn wanneer de zijden van die hoeken loodrecht op elkaar staan. Zijn a en b in afb. 13 twee terreinpunten, dan is het hoogte verschil (ac) tussen a en b ab sin a.' Als de afstand tussen de passerpunten gelijk is aan 1,00 m, is het hoogteverschil dus ab (=1,00) x sin a. 'Houdt men een transporteur waarvan p het nulpunt is, zodanig tegen de lijn ab, dat op ab, of mn ab is, dan geeft het koord van een schietlood oq het aantal graden aan dat over eenkomt met de hoek a <poq. Omdat in de Afb. 14. Kovatsch's Profilzirkel; ook uit hetzelfde boek, fig. 119, blz. 122. De verdeling van de rand is op deze afbeelding wat misleidend aangegeven: de '100' moet echt bij het bovenste streepje staan. En de '50' hoort dus bij de streepjes die aan de buitenkant ervan staan, dus aan de rechterkant van de '0' rechts, aan de linkerkant links. bovenstaande formule niet de hoek, maar de sinusfunctie daarvan verlangd wordt, moet de verdeelde cirkelboog punten van de sinuslijnen aangeven, om direct voor hoogteberekeningen gebruikt te kunnen worden. Volgens dit prin cipe is de 'profielpasser' geconstrueerd, zie afb. 14. Een vaste cirkelboog is vanuit het middelpunt 0 naar beide kanten voorzien van een zodanige verdeling, dat de afstand van de verdeelstrepen vanuit 0 de sinuswaarden aan geeft oplopend van 0 tot 100.' In dit voorbeeld is de afstand tussen de punten van de passerbenen gelijk aan 1 m., en geven de aflezingen het hoogteverschil in cm. aan. 'De zo verdeelde transporteur is op een passer waarvan de benen vastgezet kunnen worden, zodanig bevestigd dat het punt C met het middelpunt van het scharnier samenvalt. Ook in dat punt C is een pendel opgehangen waar van de index o het aflezen mogelijk maakt. De constante afstand tussen de punten van de be nen is 1 m., maar kan eveneens op andere af standen vastgezet worden. Bij een afstand van 2 m tussen de passerpunten moet men het hoogteverschil met twee vermenigvuldigen. De lijn S in afb. 14 is een verbindingslat die het mogelijk maakt om de benen van de passer op iedere stand door middel van een schroef vast 142 Afb. 13. Het principe van de Profilzirkel uit hetzelfde boek, fig. 118, blz. 121

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 12