te zetten. Deze lat loopt evenwijdig aan de ver bindingslijn van de passerpunten. De passer geeft alleen de juiste hoogte-aflezingen, als bij een horizontale stand van de passerpunten de pendel het nulpunt van de verdeling aangeeft. Het gebruik van de passer is identiek aan dat van de hiervóór genoemde exemplaren, waar bij men bij heuvelachtig terrein bij het noteren van de hoogteverschillen moet aangeven of het een stijgende of een dalende waarde is.' Als men zo'n passer zou construeren waarvan op de cirkelboog een verdeling zou zijn aange bracht met een cosinusverdeling, aflopend van 1,00 onderaan naar 0,00 bovenaan, dan zou daarmee niet het hoogteverschil worden ge meten, maar de gecorrigeerde lengtes per slag om de horizontale afstand te bepalen. Toen ik deze afbeelding in het boek had gevonden, ging ik er ten onrechte van uit dat dat de be doeling was van deze passer! Landmeterspasser ook bekend in Nicaragua? Zoals in de inleiding al was genoemd, ben ik al erg lang met dit onderwerp bezig. Toen mijn kinderen nog op de basisschool zaten, kregen zij het blad Samsam, destijds een uitgave van het Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT). Dat blad vertelde over het werk dat Nederland se vrijwilligers van de SNV, een Nederlandse Ontwikkelingsorganisatie, in een groot aantal ontwikkelingslanden. In het nummer van april 1995 vertelde één van hen over zijn werk in Nicaragua. De meeste boeren uit het dorpje waar hij toen werkte, hadden zich aangesloten bij 'Campesino a Campesino', een soort boe renbond. Boeren voor boeren betekent het. En juist het logo van die organisatie trok mijn aan dacht. Dat moet wel een soort landmeters passer zijn (afb. 15). Er hangt zelfs een soort schietlood aan de bovenkant, zodat je, als er op de dwarsverbinding een verdeling is aange bracht en het schietlood in het midden hangt, weet dat de passer horizontaal is. In het blad staat ook een gesprek met een van de boeren die zich heeft aangesloten bij 'Campesino a Campesina'. Hij heeft zijn akkertjes op de top van een berg, en er dreigt altijd gevaar dat bij een regenbui de vruchtbare grond wordt weg gespoeld. Hij vertelt dat hij veel geleerd heeft, o.a. hoe hij een goede greppel moet graven, en hoe hij stenen om zijn akkertjes moet leggen om erosie te voorkomen, en dan zegt hij: 'en ik kan de helling van mijn stukjes grond bepa len. Dus ook in 1995 werd de meetpasser nog gebruikt, aan de andere kant van de wereld! (Zie afb. 16.) En met succes! Karten und Koördinaten. Die Entwicklung des Liegenschaftskatasters im Westmünsterland. Afb. 17. Een afbeelding van een houten exemplaar uit de 19e eeuw, aanwezig in het Hamaland Museum Vreden (D.). Deze wordt aangeduid als 'Messrute'. De afstand tussen de punten is A roede 0,94 m, 143 Afb. 15. Het logo van de Union Nacional de Agricultures y Ganaderos (U.N.A.G.) Campesino a Campesino, uit het blad Samsam nr. 4 - april 1995, blz. 16 Afb. 16. Het gebruik van het instrument uit Nicaragua; hetzelfde blad, blz. 3 Veldpassers in een Duits museum In 2006 ben ik naar de tentoonstelling 'Von Gauss bis Galileo - Die Entwicklung des Lie- genschaftskatasters im Westmünsterland' ge weest, die was georganiseerd in het Hamaland- Museum in Vreden, enkele kilometers over de grens ten noorden van Winterswijk. In dat mu seum zag ik ook twee op de landmeterspasser lijkende voorwerpen aan een wand hangen. Ik heb ik toen ook het boek gekocht dat bij die tentoonstelling werd uitgegeven: Ketten, 1 roede 3,766 m).

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 13