Verslag Donateursdag 2016 Ir. Sieb Dijkstra Op 12 oktober heeft de stichting De Hollandse Cirkel de jaarlijkse Donateursdag gehouden bij Space Expo in Noordwijk. Er hadden zich 60 donateurs opgegeven. Stichtingszaken Na de ontvangst met koffie en thee opende de voorzitter, Martien Molenaar, de dag. Hij gaf een kort resumé van het afgelopen jaar en wees op een paar vacatures die er zijn. Er wordt nog steeds een tweede webmaster ter ondersteu ning van Joost Marissen gezocht en een voor zitter voor de werkgroep Onderwijs, als op volger van Wim Vermeulen. Deze werkgroep houdt zich bezig met het MBO- en het HBO- onderwijs en tenslotte gaf Martien aan dat hij zelf stopt als voorzitter. Voor de functie van voorzitter heeft de stichting inmiddels een opvolger kunnen vinden. In het Algemeen Bestuur van 29 november werd aan de verga dering voorgesteld dr.ir. Roel Nicolai, voor heen werkzaam bij Shell, te benoemen als opvolger van Martien. (Met succes!) Presentatie Space Expo Na de inleiding van Martien kwam Rob van der Berg, directeur van Space Expo aan het woord. Hij startte met de uitleg van wat kome ten en planetoïden zijn. Een komeet bestaat uit waterijs met gesteenten en mineralen (hij noemt het een vuile sneeuwbal). Planetoïden zijn alleen gesteente. Van der Berg gaf aan dat er jaarlijks 1 a 2 miljoen kilo ruimtepuin op de aarde neerkomt. Hij gaf een aantal voorbeel den van grote inslagen die er geweest zijn. De aarde wordt dus ieder jaar zwaarder. De draai- as van de aarde wordt ook beïnvloed door de inslagen. Water op aarde is naar verwachting afkomstig uit de inslagen van kometen. Na deze uitleg kwam het eigenlijke onderwerp van de presentatie aan de orde: de reis van de ruimtesonde Rosetta. Europa lanceerde in maart 2004 een sonde de Rosetta die de ko meet 67P moest bereiken. Na meer dan 6 mil jard kilometer vliegen kwam de sonde na 10 145 Molenaar voor het laatst als DHC-voorzitter op een Donateursdag Deel van de 'genderneutrale' opkomst Nederland met de voeten getreden Ruimtecapsule waarmee André Kuipers terugkwam!

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 15