jaar in 2014 bij deze komeet aan. Onderweg heeft de sonde allerlei opnamen gemaakt van planetoïden waar hij langs gevlogen is. De ko meet 67P is ontdekt door de Russen Tsjoerjoe- mov en Gerasimenko. Deze komeet is miljar den jaren oud. Hij ontstond uit dezelfde wolk van gas en stof waar de aarde en de andere planeten ook uit zijn gevormd. De komeet 67P heeft de vorm van een badeend en is enkele kilometers (3 x 4 km) groot. Nadat Rosetta in de buurt van de komeet was gekomen zette Rosetta een onbemande ver kenner, de Philae, op de komeet neer. Dat was nooit eerder gepresteerd. Een enorme prestatie als je bedenkt dat geland werd met techniek en computers uit 2004 en met stuursignalen vanaf de aarde (signaal heeft 40 minuten nodig om aan te komen) en een minimale zwaartekracht. Bij een te harde landing zou de verkenner ge woon van de komeet af stuiteren. De landing ging niet helemaal goed. Philae stuiterde nog wel iets en kwam daardoor op een andere plek terecht dan de bedoeling was. Hij viel daarbij op zijn zijde in een spleet waardoor de zonne panelen in de schaduw kwamen te zitten. Hier door haperde de verbinding en na ruim twee dagen viel het contact weg. Tot het moment waarop het contact wegviel, omdat de energie op was, heeft de verkenner informatie naar de aarde doorgegeven. Er zijn diverse pogingen gedaan om de verkenner weer te activeren, maar dat lukte niet, waarop ESA besloot in juli 2016 de verkenner op te geven. De missie heeft ondanks de tegenslag toch enige belangrijke ontdekkingen opgeleverd. Er werden cruciale bouwstenen gevonden die het leven op aarde mogelijk gemaakt hebben en verder werden waterdamp, koolmonoxide, kooldioxide en di verse stikstof-, zwavel- en koolstofverbindin gen aangetroffen. De theorie dat kometen en planeten gevormd worden door klonten stof, die samensmelten, werd met deze missie be vestigd. Ondertussen draaide de sonde Rosetta nog steeds rondjes om de komeet 67P, maar kwam wel steeds verder van de zon waardoor er steeds minder energie beschikbaar was voor de overdracht van data. De ESA heeft er toen voor gekozen de sonde gecontroleerd te laten neerstorten op de komeet 67P. Vorige maand september 2016 is Rosetta neergestort. Einde missie was dus einde signaal! Tentoonstellingsbezoek Na deze boeiende presentatie was het tijd voor de lunch en daarna gingen we in groepjes van twintig personen met een gids gedurende een uur over de tentoonstelling. De gidsen gaven uitleg over hetgeen tentoongesteld was en uiteraard was er aandacht voor de eerste Nederlandse astronaut Lodewijk van den Berg (voorjaar 1985) en uiteraard voor Wubbo Ockels (najaar 1985) en André Kuipers (2004).1 Na de uitleg kon iedereen op eigen initiatief over de tentoonstelling rondlopen en tegen 16.00 uur werd de bijeenkomst afgesloten met een hapje en een drankje. We kunnen terug zien op een zeer geslaagde Donateursdag. 146 Kijkje in ruimtecapsule Maanlander (foto's Sieb Dijkstra) 1 Zie nog: Adri den Boer, Cornells Kraijenhoffen André Kuipers, in DHC 2015-4

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 16