Twee kaarten in een Mauritshuis Adri den Boer In Willemstad (NB) heeft de Heemkundekring De Willemstad een museum op de Heemkun- dezolder van het Mauritshuis daar. Prins Mau- rits liet dit pand in 1623 als Princehof, promi nent buitenverblijf, bouwen tijdens zijn oorlogscampagne tegen de Spanjaarden (waar van hij in 1625 Breda verloor!). Dit pand, in de gemeentelijke pr ondanks wildgebrek 'een jachtslot en buitenverblijf', was van 1973 tot de opheffing van de gemeente Willemstad in 1997 raadhuis. De gemeente Moerdijk is nog eige naar, exploitant en beheerder. Op zolder is een uitgebreide vaste collectie van duizenden heemkundige voorwerpen, oude foto's en kaar ten te zien. Opvallend is daar één manuscriptkaart. Bestebroerproduct Tegen de hellende dakwand hangt ingelijst deze kaart met als eigentijdse toelichting: 'Landmeterskaart van een hofstede Gemeten in 1783 en getekend in 1790 door P.K. Bestebreur en K. Bestebreur, geadmit- terde landmeters te Tholen. Links de Noord- langeweg, rechts de Zuidlangeweg. De oriën tatie is anders dan nu - zie windroos. Op de plaats staat nu de boerderij Landzicht, Noord- langeweg 8.' De kaart is in de jaren 80 van de twintigste eeuw gekocht door stadshistoricus Kees van Mastrigt van een particulier in Tiel. Het object was daarna in bruikleen gegeven aan het Regi onaal Archief West-Brabant te Zevenbergen, maar werd bij een regionale archieffusie liever permanent in Willemstad tentoongesteld.1 In tussen had de kaart wel een deel van de Ach lieve tijd-serie van Waanders gehaald.2 De kaart bevat drie delen: de kaart (passer met Ruygenhilse landroeden, detailtopografie en kompasroos) en twee gevulde cartouches. De linkse ingekleurde cartouche bevat het relaas 'Kaart en meting van een Hovsteede' van de Bestebreurs. (Zij komen trouwens niet voor in een kaartmakersregister uit 2003.3) Korstiaen 147 Bestebroerkaart nu tegen de zolderkap van het Mauritshuis (foto's Mieke den Boer-Snoei) Passer met Ruygenhilse landroeden 1 Met dank aan dhr C. van Mastrigt 2 Ach lieve tijd '700 jaar West-Brabant', deel 6: de Westbrabanders en hun steden en dorpen, Zwolle 1995 3 Marijke Donkersloot-de Vrij, Repertorium van Nederlandse kaartmakers 1500-1900, Utrecht 2003

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 17