Buurman nimmer)? Dat Schermerhorn zelf in mei 1931 nog een brief-zonder-functiebenoe- ming namens het Geodetisch Bureau tekende kwam al eerder in dit blad aan de orde.21 Teke naar E. Schrikkema van het Kadaster in Tiel werd half juni 1930 gewoon nog benoemd 'tot assistent-landmeter aan het Geodetisch Bu reau van Professor Schermerhorn te Delft'22 (en zou bij de MD en in landmeetkundige vak verenigingen een icoon worden). Het Rijksbureau voor Kunsthistorische Docu mentatie bewaart foto's van voor 1900 met jhr. Thejo Ortt als baby of peuter en meldt daarbij antidaterend: 'Civiel ingenieur, oud-chef afde ling N.A.P. Meetkundige Dienst Rijkswater staat'. aldus zijn biografie op www.resources.huygens. knaw.nl nog steeds te kort door de bocht.23 Het Geodetisch Bureau was niet, en zeker niet tot het einde, alleen zijn bureau. Lijken sommige historische publicaties op dat punt niet aan 'ge schiedschrijving van de overwinnaar' te doen? Ook Schermerhorn zelf liet in zijn 45 pagina's lange verhaal over het ontstaan van de MD uit het Geodetisch Bureau de namen van de direc teuren Buurman en Ortt niet eens vallen! Een oud-topman van Rijkswaterstaat, ir. L.J.A. Ber- gansius, schrijft daarin over 'het Geodetisch Bureau te Delft, staande onder directie van Prof.ir. W. Schermerhorn aldaar'24 Juist de hoogleraarsbenoeming betekende dat hij geen directeur meer kon zijn.Deze bijdrage, te danken aan digitale ontsluitingen, geeft méér en ook meer verbanden dan eerder nog bekend waren, maar 'ons weten en kennen blijft maar ten dele'. Buurman, Ortt en Schermerhorn na men ook kennis mee hun graf in. Slot Willem Schermerhorn was de 'bouwer van een geodetisch imperium 1918-1940' om een hoofd stuktitel uit de biografie van Langeveld te cite ren. Het Geodetisch Bureau haalde zelfs een encyclopedie. 'Hij stichtte een particulier ad viesbureau voor landmeetkunde en cartografie, waarvan hij van 1921 tot 1931 de leiding had', Thejo Ortt in maart 1892 (foto C.G. Hisgen, Utrecht, www.rkd.nl) Bedert wordt hier te lande VMwege don Algemeencu Dienst van den Waterstaat in over leg met dc Rijkscommissie voüt Graad meting en Water|jasïing een nieuwe n. uitgevoerd, werkzaamheden worden niet verricht door rigen personeel, naar door het Geodetisch Bureau to Delft, ten particuliere instelling voor de uitvoert tig van geodetische vfefkïaam lieden. Oosthoeks Geïllustreerde Encyclopaedie, 1925 1934, lemma Nauwkeurigheidswaterpassing (in dit fragment aangeduid als 'n.'). Steen urnengrafkelder in Stompetoren www.findagrave.com 21 Joop Fokkink, Varia: uit het archief van Hoogovens, in: DHC 2004-2, p. 76 22 De Waaibode, 28 mei 1930 23 Naar: H.W. von der Dunk, 'Schermerhorn, Willem (1894-1977)', in Biografisch Woordenboek van Nederland, Den Haag 1979 24 Publicatie bij het 25-jarig bestaan van de MD in: K&L 1956, p. 214-260, ook als overdruk verschenen voor het MD-volk 153

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 23