Portolaankaarten blijven in discussie Tony Campbell en J.A. Gasper reageerden in het Belgische tijdschrift Maps in history van september 2015 op pag. 20-27 royaal op het proefschrift van dr.ir. Roel Nicolai. Dit num mer is nu leesbaar op internet. Reageren daar op kan ook weer, bijvoorbeeld in DHC. (www.bimcc.org/uploads/newsletters/nl53.pdf) Puzzelwoorden Kruiswoordpuzzel NRC Handelsblad 29-9 2016, pag. C19 Verticaal 3: Heet officieel «geodeet». Antwoord: landmeter. NRC Handelsblad 5-11-2016 Scrypto (Cryptogram): Verticaal 2: As de seespiegel (7+10+4) Antwoord: Normaal Amsterdams Peil (Gesignaleerd door Rita en Chris Nelis) Kanaalweg 4 en www.achterdegevelsvandelft.nl 'Achter de gevels van oude huizen gaan histori sche verhalen schuil. Op deze website worden de interessante, onthullende, leuke of soms treurige geschiedenissen over Delftse panden en pandjes verzameld.' Tot onlangs waren er zo'n 130 geschiedenissen verzameld op www. achterdegevelsvandelft.nl. Piet van der Eijk beschreef uitgebreid en met illustraties het pand Kanaalweg 4 en plaatste dit op 29 september 2016: Bij de Stichting De Hollandse Cir kel zijn nu circa 500 geodetische instrumenten opgeslagen die in vroeger jaren door Geodesie werden gebruikt. Ze laten als het ware de ge schiedenis van het onderwijs en het onderzoek zien. Het gaat om waterpasinstrumenten, hoekmeetinstrumenten, sextanten en chrono meters die van belang waren in de tijd dat de huidige GPS nog toekomstmuziek was. Onder een foto van Wim van Beusekom, welis waar achter een instrument, staat: 'Oude land- meetinstrumenten zijn teruggebracht naar Ge odesie en worden nu bewaard in de toren Een kritische noot: in een bewonersoverzicht staan alleen de hoogleraren Schols, Van Has selt, Heuvelink en Schermerhorn genoemd en niet één concierge. (Aan de westzijde werd di rect een conciërgewoning gebouwd, die pas tegen 1955 gesloopt is. De hooglerarenwoning was toen al jaren opgewaardeerd tot kantoor.) (Adri den Boer) Vorankündigung Friedrich Robert Helmert - zum 100. Todestag Der Förderkreis Vermessungstechnisches Mu seum e.V. in Dortmund widmet das kommende 13. Symposium für Vermessungsgeschichte am 13. Februar 2017 Friedrich Robert Helmert, einem der grofien Geodaten an der Schwelle vom 19. Zum 20. Jahrhundert" (Torge, Ge- schichte der Geodasie in Deutschland). (Volledig bericht met programma: www.vermessungsgeschichte.de/Aktuell.htm, bericht 600) Schraubenmannchen Vermessungsingenieur' eindejaarsgeschenk? 'Mit diesem Schraubenmannchen verschenken Sie das Richtige an einen Vermessungstechni- ker. Es ist ein originelles Berufegeschenk. Optional liefern wir das Schraubenmannchen mit einem angehangten Schild, auf dem Ihr Wunschtext gedruckt wird. An dieses Alumi- niumschild bringen wir mit zwei Schrauben eine Kette an, womit es an das Schrauben- 155 Allts Güto air Befördarung Wtifi3ch«n Klaua Tlna untf Helmut Ook bij pensioneringen? (www.la-geschenkeshop. de)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 25