1 bis 100 zu addieren. Der damals gerade neunjahrige Gau6 hatte die Lösung in zwei Minuten parat. Und die Zahl 101 war der Schlüssel dazu. Da kann es kaum ein Zufall sei, dass Magdalene und Michael Remmers aus Oldenburg exakt 101 Tage gebraucht haben, um die verwaiste frühere Gaststatte Störtebeker in der Ortsmitte von Langwarden in ein schmuckes Kulturhaus zu verwandeln. Denn in diesem Kulturhaus spielt Carl Friedrich Gau6, der sich vom 27. Juni bis zum 12. Juli 1825 in Langwarden aufhielt, um vom dortigen Kirch- turm aus Peilungen für eine Landvermessung vorzunehmen, eine zentrale Rolle.' www.nwzonline.de28-6-2016) Vianen: monument voor Jan Blanken De onlangs opgerichte Stichting Jan Blanken Vianen 2018 wil een monument voor Jan Blanken realiseren. Het monument wordt ge plaatst op een locatie aan de Jan Blankenweg in Vianen. Het monument krijgt volgens de kersverse stichting een informatief karakter, zodat belangstellenden direct kennis kunnen nemen van zijn belangrijkste werken. Het initi atief wordt gesteund door Rijkswaterstaat, de gemeente Vianen, de historische vereniging Het Land van Brederode, het Stedelijk Mu seum, de Museumwerf uit Vreeswijk, notaris Stein (herstel grafmonument Jan Blanken in 1988) en architect Verlaan (voormalig direc teur BV Vrijstad Maatschappij tot Stads herstel). In 2018 is het 180 jaar geleden dat Jan Blanken in Vianen overleden is. "In Vianen zijn niet veel zaken die aan hem herinneren", zegt Henk Lammertink. "Wij hebben de Jan Blankenbrug over de Lek, de Jan Blankenweg, het grafmonument en het kunstwerk op de rotonde in de Aimé Bonnastraat. Maar voor wie Jan Blanken nu eigenlijk was en wat hij voor Nederland heeft betekend dan moet je echt dieper de geschiedenis induiken." Jan Blanken was een veelzijdig man die het bracht tot de hoogste baas op Waterstaat, Inspecteur- Generaal. www.hetkontakt.nl) NB 'Het landmeten en kaarttekenen leerde hij van C.J. de Graaff. Werkte o.a. samen met Christiaan Brunings en C.R.T. Kraijenhoff.' (Marijke Donkersloot-de Vrij, Repertorium van Nederlandse kaartmakers 1500-1900) Een veiling van eind augustus gaf met als op brengst €130: "Groot formaat kaart van de Zuiderzee met enkele details in kleur. Op lin nen gemonteerd. Afmeting: 111 x 94 cm. Conditie: goed. Linnen achterzijde met roest vlekken, kaart in uiterst goede conditie. Zuiderzee 1100.000 Naar de laatste op nemingen; Gedeeltelijk herzien in 1908 - Den Haag, Ministerie van Marine. Afdeling Hydro- Landmetersmodel in Museum Rotterdam Museum Rotterdam kreeg in 2016 een nieuw onderkomen: het nieuwe Timmerhuis achter het stadhuis. Adres: Rodezand 26. Te zien op de tentoonstelling Geschiedenis van de stad, van 2016 tot en met 1 januari 2021, is een gipsmodel van man met hoed en verrekijker, landmeter'. Het gipsmodel is van het hekwerk bij het monument voor G.J. de Jong (1845 1917), door beeldhouwer Leendert Bolle (1879 1942) architect: Ad van der Steur (1893-1953). Het hekwerk is in brons gerealiseerd in het museumpark achter Boymans-van Beuningen. 'De linkerhelft bestaat uit een achtergrond van platte, golvende vlak- ^ken, waarop schepen en havenactiviteiten in reliëf zijn afgebeeld. Op de voorgrond drie dimensionale figuren, onder wie Gerrit Jan de Jongh (met punt baard), bestuurders, landmeters en arbei ders. Onderaan twee wereldbollen: Ame rika en Azië. Enkele onderdelen tonen spo ren van was', aldus hun website. In dat museum is nu trou wens ook de tentoon stelling De nieuwe stad. Lees daarover meer in de column. (Adri den Boer 157 Gipsmodel van landmeter uit monument voor directeur Gemeentewerken Rotterdam (www.museumrotterdam.nl) Scores op catawiki

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 27