'Fraus verzaalschaal' te koop 'Conditie: Zo goed als nieuw Beschrijving: De foto's zijn niet best de liniaal is in werkelijkheid veel mooier. Deze schaal is gemaakt van RVS en heeft de afmeting van 26 x 5 cm. Deze verzaalschaal werd gebruikt bij de landmeetkunde. Schalen zijn 1:1000 - 1:200 - 1:2500 - 1:5000. De originele verzendverpak- king is er nog bij. Deze werd verzonden op 21 3-77 vanuit Amersfoort naar Breda. Het is voor de kenner of liefhebber een heel bijzonder stuk. Wordt kosteloos als brief verzonden' (was €15 plus €3 verzendkosten). (www.marktplaats.nl sinds 21 augustus 2016) NB Site bevatte ook nog objectbeschrijvingen als 'landmeter 100 m lengte' en 'goed wer kende landmeter' voor resp. meetband en Wild NK10. Objecten op tentoonstelling Cartographia in Brussel 'Object 6. Ertel Sohn (München). Theodo liet van Ertel, precisie-instrument, gebouwd 1855. Koninklijke Sterrenwacht van België, Inv. ID 065. Dit instrument maakte deel uit van de tweede reeks precisie-instrumenten die Adolphe Que- telet in de periode 1853-1857 bestelde. Quetelet was de eerste directeur van de Sterrenwacht van Brussel die in 1891 de Koninklijke Ster renwacht van België werd. De theodoliet werd meer voor geodetische dan voor astronomische waarnemingen gebruikt: vooral om de rela tieve positie van een plaats ten opzichte van andere plaatsen te bepalen. De tussenafstanden konden wel enkele kilometers zijn. De leerlin gen van de Koninklijke Militaire School, die op de Sterrenwacht hun stage kwamen doen, oefenden hiermee onder leiding van Quetelet, die ook professor aan dezelfde school was. De richtkijker heeft een oculair met prisma en een draadmicrometer. Het objectief heeft een dia meter van 40 cm en een brandpuntsafstand van 50 cm. De azimutcirkel heeft een diameter van 350 mm. De zilveren rand is verdeeld om de 3 boogminuten. Vier noniussen maken metingen mogelijk met een nauwkeurigheid van 2 boog- seconden en twee micrometrische microsco pen geven de aflezing tot op de boogseconde. De verticale cirkels hebben op de zilveren rand schaalverdelingen om de 3 minuten, zodat een nauwkeurigheid van een boogminuut met be hulp van een nonius is verzekerd; twee micro- metrische microscopen leveren de boogsecon- de. Afstammelingen van de theodoliet, de GNSS-ontvangers (Globaal Navigation Satel lite System), zijn niet zo elegant, maar wel eenvoudiger in gebruik en nauwkeuriger! Deze kleine apparaten vangen het signaal van GNSS-satellieten (zoals GPS, GLONASS en Galileo) op en laten toe een positie met een centimeter- nauwkeurigheid te bepalen. Object 22. AGA (Suède). Geodime- ter AGA-6: Zeer nauwkeurige af standsmeter die gebruik maakt van coaxiale verzending-ontvangst van een lichtgolf, 1965. Nationaal Geografisch In stituut, Inv. nihil.' (Twee van de 40 objecten van de tentoonstel ling Cartographiae, die tot 4 september 2016 was te bezoeken in een zaal van het Koninklijk Paleis te Brussel, www.cartographiae.be) 160 i'- v Bij zoeken '0 resultaten voor transversaalschaal' (www.marktplaats.nl) Geodimeter AGA-6 (www.cartographiae.be)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 30