Varia: Dou model voor Rijnlands Mathematicus? In 1666 schilderde Jan Adrea Lievens (1644 1680) het schilderij 'de Mathematicus' dat thans als schoorsteen stuk in de Rode Zaal van het Gemeenlands- huis van Rijnland te Leiden aanwezig is (134 x 168.5 cm). Het was oorspronkelijk bestemd als schoor steenstuk ,,voor de schou in de slaap kamer van de Heer van Wimmenum. Het subject is een mathe maticus gemaeckt bij mijn soon (schrijft Jan Lievens 'de oude') - van mijn geordonneert ende op veel plasen over geschildert, daer aen is verdient op het aldernaest hondert dickatons". Op 26 maart 1667 kreeg Jan Lie vens voor zijn werk 300 gulden uitbetaald. De kamer van de Heer van Wimmenum was een van de kamers op de eerste verdieping. Als dijkgraaf logeerde hij vaak in het Gemeen- landshuis aan de Breestraat.1 Visie van 1996 Een citaat uit een tentoonstellingscatalogus van 1996: 'Tegen het geopende venster - met uitzicht op een Hollands polderlandschapje - staat een graadstok of Jacobsstaf, een van oor sprong astronomisch instrument, dat echter ook werd gebruikt in de navigeerkunst. In zijn rechterhand houdt de mathematicus en astro nomische- of zonnering. Daarmee kon je aan de hand van de zonnestand de tijd bepalen. Op de tafel liggen instrumenten die vooral werden gebruikt bij de landmeetkunde en de carto grafie: van rechts naar links herkennen we een proportionaalpasser, een liniaal, een steek- passer, een gradenboog en een winkelhaak. Te oordelen naar zijn instrumentarium houdt de hier uitgebeelde mathematicus zich dus voornamelijk bezig met de landmeetkunde en de kaartenmakerij, wat gezien de connectie van dit schilderij met het hoogheemraadschap van Rijnland ook wel voor de hand ligt. Correcte landkaarten van het gebied van het Hoogheemraadschap waren immers van groot belang: ze werden geraadpleegd bij het plannen van waterstaatkundige ondernemingen, de ver koop van kavels land, conflicten en geschillen, enzovoort. Het hoogheemraadschap van Rijn land had daarvoor een landmeter-cartograaf in vaste dienst. Dat de hier voorgestelde mathe- De Mathematicus van Jan Lievens uit 1666 (www.archieven.nl, KGV-000084) 1 G. 't Hart, Grepen uit de historie van Rijnlands huis, in: Leids jaarboekje 1976 168

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 38