maticus moet worden opgevat als ene portret van zo'n landmeter van Rijnland is echter on waarschijnlijk. Zijn luxueuze kledij en de com positie van het schilderij wijzen er eerder op dat we deze wiskundige als het type van de geleerde in het algemeen moeten opvatten. Het landmeetkundige en cartografische instrumen tarium maakte het doek alleen maar toepasse lijker voor de kamer van de dijkgraaf.'2 (Jan Stehouwer kondigde als 'secr. Werkgroep Geschiedenis der Geodesie' deze tentoonstel ling in een vakblad aan en plaatste daarbij ook, maar zonder specifieke toelichting, deze Ma thematicus.3) Andere visies In 2012 kwam bij een publicatie over de aan koop van een schilderij voor museum Boer- haave de Mathematicus als 'een ander, minder bekend schilderij in deze context in gedachte'. De kledij van de Mathematicus werd daarin nader ingevuld als een sjamberloek of kamer jas en een van de instrumenten, vast de graden boog, werd benoemd als een grafometer.4 In 2013 gebruikte de archivaris van Rijnland de Mathematicus in een publicatie nog als een verwijzing naar de landmeter.5 Voor lezers van dit tijdschrift is tot slot interessant wat de eige naar zelf permanent publiceert: 'De bekende landmeter en mathematicus Jan Pietersz. Dou zou model gestaan kunnen hebben voor het portret. Het schilderij hangt in de Rode Zaal vanaf 1971, sinds de restauratie van de Rode Zaal en de plaatsing van een nieuwe schoor- steen.'6 Aangezien Jan Pietersz. Dou leefde van 1572 of 1573 tot 1635 en het schilderij van 1666 is, hoeft dit niet te kloppen. En portret van hem, met een ander doel door Reinier van Persijn gemaakt, bleef bewaard en dat beves- tigt het niét.7 Zóu zoon Johannes Dou (1615 - 1682), door zijn vader opgeleid en na diens overlijden samen met Steven van Broeckhuizen landmeter van Rijnland, ook geen kandidaat model kunnen zijn? Adri den Boer V -ï-ïïy-<■ L OII. ehj- h jgjrplM IvWirrt mlot ifAlinmti dvtfii lïhiktfli i-/ir. i .-.I 1L, ÏVrÜEW rftljltf .uvrf Complete gravure van Jan Pietersz. Dou door Reinier van Persijn met een onderschrift, niet aan zijn vak te danken: 'Jan Pieterszoon Dou, Land- meeter te Leyden. Wierd in den Jaare 1623, op vermoeden gevat, als deel te hebben in den aanslag op 't Leeven van Prins Maurits, nevens Guillelmus Caddaqeus, gewezene Hoogleraar in d'Oostersche Taalen; dog onschuldig bevonden, na eenige dagen zittens.(www.nl.wikipedia.org) 2 Catalogus van de tentoonstelling 'Monsters van Rijnland. Acht eeuwen droge voeten en schoon water', Leiden 1996 (Mededeling 266 Museum Boerhaave) 3 Bericht 'Tentoonstelling over het Hoogheemraadschap van Rijnland' in: NGTGeodesia 1996-5, p. 226 4 Tim Huisman, Portret van een geleerd paar uit de Gouden Eeuw, in: Bulletin vereniging Rembrandt, zomer 2012 5 Gert Koese, De Rijnlandse morgenboeken, in: Genealogie 19-2013, p. 22-25 6 Tekst van het hoogheemraadschap van Rijnland op www.archieven.nl (van De Ree Archiefsystemen), gebaseerd op S.B. van Raay e.a., Tot hun Contentement gemaeckt. Het kunstbezit van het Hoogheemraadschap van Rijnland, Amsterdam 1987, p. 74 e.v. 7 Fragmentarisch en anoniem opgenomen in: F. Westra, Jan Pieters Dou (1573-1635). Invloedrijk landmeter van Rijnland, in: Caert- Thresoor 1994-2, p. 37. Idem in: H.C. Pouls, De landmeter Jan Pietersz. Dou en de Hollandse Cirkel, Delft 2004 (Groene reeks NCG nr41), p. iv 169

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 39